Basında Biz

Türk Ceza Kanunu ile Çocuk Koruma Kanunu’nun ilgili maddeleri uyarınca; daha erken yaşta ergin olsa bile, on sekiz yaşını doldurmamış kişiler çocuktur.

24 Mayıs’ta Muğla’da boksör sevgilisi tarafından bıçaklanarak öldürülen Zeynep Şenpınar… 

Sayın Bakanımız, bildiğiniz gibi, salgınla mücadele kapsamında evlerimizden çıkamadığımız bu dönemde, milletçe bütünleşmemizin eşsiz anlarını ortaya koyan “Saat 21.00’de Balkonlarımızdan Alkışlama” eylemi, sağlık emekçilerimize şükranlarımızı sunmayla başlamış;

Cumhuriyet Kadınları Derneği Genel Başkanı Tülin Oygür;

“Anneler Günü’nü Diyarbakır Anneleri ve Sağlık Ordumuzun Annelerine
armağan ediyoruz”

Bugünün Atatürkçülüğünde birinci görevimiz, 100 yıl önce olduğu gibi, ülkemizin emperyalizme karşı direnişine omuz vermek ve milletimizin bu zeminde birleşmesi için mücadele etmektir.  

 

Milletimiz, PKK; FETÖ; İŞİD gibi her biri ABD piyonu olan, bölücü ve gerici terör örgütlerine karşı verilen mücadelede birleşmektedir. Milletimiz, ekonomik zorlukların aşılmasında yegâne yolun, milli üretim atağı olduğu gerçeğinde de birleşmektedir ve bunu beklemektedir.

Toplumların dayanışma yönünden sınav verdiği olağanüstü dönemler vardır. Bunlar depremdir, seldir, yangındır, kıtlıktır, ekonomik çöküntüdür ya da mevcut durumda sınavını verdiğimiz salgın hastalıklardır.

Kadın cinayetleri salgın dinlemiyor! Bütün kurumlarımız ve vatandaşlar olarak 20 gündür Koronavirüs salgınının sınırlanması için mücadele içindeyiz.

Cumhuriyet Kadınları Derneği kadına ve çocuğa yönelik cinsel suçların toplumumuzdan temizlenmesi yönünde ısrarlı ve hassas bir mücadele yürütmekte olup konuyla ilgili tüm gelişmeleri yakından takip etmektedir. Bu bağlamda, 3.

  Koronavirüs salgınıyla mücadele kapsamında Milli Eğitim Bakanlığımız tarafından kısa süre içinde ve büyük emek gerektiren çalışmalarla devreye sokulan “Uzaktan Öğretim Sistemi” , daha ilk saatlerde devreye sokulan idamı anlatan çizimler ve ders aralarında verilen ilahilerle, açık

“Koronovirüsü, Anadolu kadınının dayanışma ruhu yenecek!”

CKD, yalnız, engelli ve kimsesiz yaşlı üyelerine sahip çıkarak, ihtiyaçlarını karşılamak üzere harekete geçti…

“Çanakkale Zaferi, dünya tarihine, Rus ve Türk devrimleriyle sonuçlanacak sürecin başlangıcı ve tüm mazlum milletlerin  ‘Emperyalizm karşısında kazandığı ilk zafer’ olarak geçmiştir.”

 

 

“Unutmayalım ki Cumhuriyetimizin mimarları, Atatürk’le birlikte  “Tıbbiyeli”,

Dört yıl önce bugün, Güvenpark’ta, işlerinden, okullarından evlerine dönmek üzere otobüslere,metroya gitmekte olan çocuk-genç-yetişkin, 36 canımız, insanlık dışı bir terör saldırısıyla hayattan, ailelerinden koparıldılar.

Cumhuriyet Kadınları Derneği olarak 15 Mart Pazar günü, Çanakkale Deniz zaferimizin 105. Yılında Çanakkale’de buluşuyoruz.

 

DÜNYA EMEKÇİ KADINLAR GÜNÜMÜZ KUTLU OLSUN!

On bin yıldan bugüne, dünyanın bakımını sırtına yüklemiş olan kadın fabrikadadır; atölyededir; tarladadır; masa başındadır ve dahi mutfaktadır; çocuğunun okulundadır; evinin temizliğindedir; yaşlının-hastanın başındadır.

Genel Başkanımız Prof. Dr. Tülin Oygür, 3 Mart 1924 tarihinde “Hilafetin Kaldırılması, Şer’iye ve Evkaf Vekâletinin Kaldırılması, Eğitim ve Öğretim Birliği Yasaları”nı kapsayan devrim kanunlarına yönelik açıklama yaptı.

Genel Başkanımız Tülin Oygür:

29.02.2020 tarihinde Ankara İçkale Otel'de gerçekleştirdiğimiz 9. Olağan Yükseliş Genel Kurulumuz, yeni genel başkanımızın, denetleme ve yönetim kurulu üyelerimizin seçilmesiyle tamamlandı.

Yeni seçilen yönetim kurulumuz şu şekildedir.

Cumhuriyet Kadınları Derneği olarak, Cumhuriyet Devrimlerinin biz kadınları özgürleştirdiği bilinci ile 17 Şubat 1926'da kabul edilen Türk Kanunu Medenisi'nin 94. yıl dönümünü kutluyoruz.

Sayfalar