KARŞIYAKA’DA KİTLE ÖRGÜTLERİ VE SİYASİ PARTİLER KADIN ÜNİVERSİTELERİNE KARŞI BİRLEŞTİ

Karşıyaka Şubemiz, çok sayıda demokratik kitle örgütünün ve siyasi partinin katılımıyla “Kadın Üniversitelerini İstemiyoruz” basın açıklaması düzenledi.

Basın açıklamasına başlarken, Tunceli’de PKK’nın döşediği bombanın patlaması sonucu hayatını kaybeden Nupelda ve Ayaz kardeşleri anan Karşıyaka Şube Başkanınız Işıl Çetin; “Amerikanın kara gücüm dediği hainlere şehit verdiğimiz iki evladımızı anmadan geçmek istemiyoruz. Aynı merkezden beslenen, PKK ve FETÖ terör örgütüyle ülkemizi dört bir yandan saranlara karşı üç yıl önce Türk ordusu ve Türk milletinin göstermiş olduğu kararlılığı bugün de sürdüreceğimizin sözünü veriyoruz.” dedi.

Karşıyaka Şubemizin önderliğinde; ADD Karşıyaka Şubesi, Türk Kadınlar Birliği Karşıyaka Şubesi, Genel Sağlık-İş İzmir Şubesi, 1881 Derneği, Kadın Gücü Derneği, Karşıyaka Birliği Dernekler Federasyonu, Karşıyaka Kent Konseyi Kadın Meclisi, Hacı Bektaş Eğitim ve Kültür Derneği, CHP, Vatan Partisi ve İyi Parti’nin katılımıyla gerçekleşen basın açıklamasını Karşıyaka Şube Başkanımız Işıl Çetin okudu.

      

Açıklamada şunlara yer verildi:

Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan G20 zirvesi için Japonya’ya yaptığı gezi sırasında Japonya’daki Kadın Üniversitelerinden etkilendiğini, ülkemizde de YÖK başkanına “çalışmanı buna göre yap” diye talimatını verdiğini açıkladı.  Japonya’da kreşten itibaren ilk, orta, lise ve ardından üniversite olmak üzere çok farklı bir yapıyı oluşturduklarını bu adımların bizim ülkemizde de önem arz ettiğini açıklayan Erdoğan yeni bir tartışma başlatmış oldu. YÖK de bu konuda çalışma başlatacağını ilan etti.

1973 yılında çıkarılan Temel Eğitim Kanunu kapsamında Türk Milli Eğitiminin Temel İlkeleri halen yürürlüktedir. Bu 14 ilkeden biri “Karma Eğitim”dir.  Kız Liseleri, erkek liseleri ülkemizde de hizmet vermiştir. Karma eğitime geçerken bu liseler toplumu geliştiren bir ara formül olarak değerlendirilmelidir. Tek cinsiyetli eğitimin sosyalleşmeye, karşı cinsiyeti tanımaya, yaşamıyla ilgili doğru ve gerçekçi kararlar vermeye engel olduğu bilimsel bir gerçektir.   

 Bilimsel eğitim kadınlar ya da erkekler için değil geleceğimiz olan tüm gençlerimiz için gereklidir. Günümüzde cinsiyetlere dayalı, bir cinsiyetin yapıp diğerinin yapamayacağı meslekler neredeyse tükenmiştir. Teknolojik gelişmeler ile mesleklerin cinsiyeti yok olmuştur.

Cumhuriyet Devrimleri’nin ışığında karma eğitim ile özgür ve eşit bireyler yetiştirildi. Atatürk’ün dediği gibi bir toplumun yarısı zincirlerle bağlandığında, diğer yarısının göklere yükselmesi mümkün değildir. Bundan vazgeçmek ve cinsiyete bağlı ayrımlar içeren üniversite eğitimi kabul edilemez.

 

YÖK kadın üniversiteleri için harcayacağı zamanı ve kaynağı, gençlerin barınma, spor ve sanatla buluşma, eğitim ile ilgili yaşanan sorunlar için değerlendirmelidir.

Cumhuriyet Kadınları Derneği olarak, kadınların her alanda özgür ve eşit bireyler olmasını sağlayacak bilimsel karma eğitimi önemli buluyoruz. Kadınların aldıkları eğitime uygun olarak üretim sürecinde desteklenmelerini istiyoruz. Bir cinsiyete dayalı üniversite eğitimini çağdışı buluyor, ülkemizin ihtiyaçları ile örtüşmediğini görüyoruz. Cumhuriyet Devrimlerine büyük bir bağlılıkla konuyu izleyeceğimizi kamuoyuna saygıyla duyururuz."