18 Mart Şehitleri Anma Günü

cumhuriyet kadinlari dernegi

1 Mart 2014 Olağan Genel Kuruldan sonra  seçilen Cumhuriyet Kadınları Derneği Genel Merkez yönetimi  , ilk Anıtkabir Ziyaretini  Çanakkale Zaferimizin yıldönümü olan 18 MART’ ta gerçekleştirmiştir

18 MART ŞEHİTLERİ ANMA GÜNÜ 

CUMHURİYET KADINLARI DERNEĞİ BASIN AÇIKLAMASI

Onlar geri dönmeyi hiç düşünmediler... “Ben size taarruz emretmiyorum, ölmeyi emrediyorum. Biz ölünceye kadar geçecek zamanda yerimizi başka kuvvetler alabilir.” diyerek tarihi değiştiren bir komutanın izinden gittiler ve “ÇANAKKALE GEÇİLMEZ” destanını yazdılar... 

Çanakkale, Kurtuluş Savaşı’nın önsözüdür. Çanakkale Zaferinin en önemli yanı Milli Mücadele ruhunun ilk meşalesinin burada yakılmış ve Türk Milletine Mustafa Kemal Atatürk’ü kazandırmış olmasıdır.

Çanakkale Savaşları, Türk Ordusunun ve Türk Milletinin dirilişinin de başlangıcı olmuştur. Çanakkale Cephesine Anadolu’nun her yerinden yüzlerce insan gönüllü olarak gitmiştir. Türk kadını da bu gönüllüler arasındadır. Gerek cephede gerekse cephe gerisinde tüm gücü ile hizmet vermiş, Vatan savunmasında Türk Ordusuyla birlikte omuz omuza savaşmıştır.

Nezahat onbaşı, Hatice hanım, Zeynep Mido çavuş, Safiye Hüseyin Elbi ve nice isimsiz kahramanı 18 Mart günün minnetle anıyoruz.

Tarihimizin verdiği bu bilinç ve güçle bugün de bu toprakların geçilemeyeceğini vurgulayarak mücadele azmimizi ve kararlılığımızı yineliyoruz. Türk Milleti, vatanını 99 yıl önce emperyalist işgalden nasıl kurtardıysa, bugün de birlik ve beraberlik içinde her türlü saldırıyı bertaraf ederek püskürtecek ve Türk'ün, koşullar ne kadar zor olursa olsun, daha çok şeyler başaracak güç ve inanca sahip olduğunu gerekirse bir kez daha bütün dünyaya kanıtlayacaktır. 

18 Mart Şehitleri Anma Günü ve Çanakkale Deniz Zaferi'nin 99. yıl dönümünde başta Ulu Önderimiz Gazi Mustafa Kemal Atatürk ve Milli Mücadelenin önder kadınlarından aldığımız güçle bu haysiyetli mirası geleceğe taşımak kararlılığındayız.

Çünkü biz Mustafa Kemal’in Askerleriyiz.

Nursel Işıksoy

Cumhuriyet Kadınları Derneği Genel Başkan Yardımcısı