23 Nisan Ulusal Egemenlik Ve Çocuk Bayramımız Kutlu Olsun

23 Nisan Ulusal Egemenlik Bayramı

Egemenlik hakkının saraydan, tek kişiden alınıp ulusa verilişinin 97.yılı kutlu olsun. Atatürk’ün en büyük hayali; yönetimin ulus egemenliğine, demokrasiye dayalı Cumhuriyet olmasıydı.  Kutsal bir sır gibi sakladım dediği idealini gençlik ve gençlik ve öğrencilik yıllarından yakın arkadaşı Ali Fuat Cebesoy’un anılarında da g örüyoruz.

Egemenliğin millet idaresinde olacağı ilk kez Amasya Genelgesi’nde belirtilmiştir. “ Milletin kaderini, milletin azim ve kararı belirleyecektir.” Erzurum ve Sivas Kongrelerinde alınan kararlarla da güçlendirilmiştir.

Milli mücadeleye başlarken öncelik meclisin açılması olmuştur. Amasya’da iken ordu kurulmasını öneren arkadaşlarına “ önce meclis, daha sonra meclise, milletin iradesine dayanarak ordu kurulacak, zafer kazanılacak” demiştir.

16 Mart 1920’de İtilaf Devletleri İstanbul’u resmen işgal ederek Meclis-i Mebusan-ı başmış ve milletvekillerinin bir kısmını tutuklayarak Malatya’ya sürgün göndermişlerdi. Padişah VI. Mehmet Vahdeddin11 Nisan 1920 günü Kanun-u Esasi’nin kendisine verdiği yetkiye dayanarak Meclis-i Mebusan’ı feshederek meşruti yönetime son vermiş, tek söz sahibi kendisi olmuştur.

Ankara’da 23 Nisan 1920’de millet iradesinin temsil edildiği, egemenliği kayıtsız şartsız millete veren T.B.M.M açılmıştır. 23 Nisan 1920 de Yeni Türk Devleti kurulmuş, ancak devletin adı belirtilmemişti. Milli Mücadele T.B.M.M. ‘nin adı Gazi Ordusu ve çıkardığı yasalarla kazanılmıştır. Zaferden sonra Lozan Barış Antlaşması imzalanmış, Cumhuriyet ilan edilerek Yeni Türk devletinin adı ve rejimi belirlenmiş, devrimler gerçekleştirilmiştir.

Çocukları çok seven Atatürk, 23 Nisan’ı Türk ve dünya çocuklarına armağan etmiştir. Dünyada çocuklara armağan edilen tek bayram “Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı” dır.

A.K.P Hükümeti döneminde milli bayramların kutlanması yasaklanmış, ancak halkımız bayramlarını daha büyük coşkuyla kutlamaya başlamıştır. Maalesef, 16 Nisan 2017 referandumuyla YSK’nın yasaya aykırı kararıyla Gazi Meclisimiz Şehit Meclis olmuştur. Meclis; demokrasisinin olmazsa olmazıdır. Saraydan aldığımız egemenlik hakkımız anti demokratik oylamayla tekrar saraya verilmiştir.

Ata’m; kurduğun Cumhuriyetle, ilke ve devrimlerinle kadınlara kazandırdığın haklarımızı kaybetmemek için daha büyük hızla çalışacağız. Umutsuz olmayacağız, kazanacağız.

 

Kuvay-ı Milliye kadınlarımız Kurtuluş Savaşı’nda vatanı için nasıl mücadele etmişse bugün biz de en büyük eserim dediğin Cumhuriyet’imizi korumayı başaracağız. Senin aydınlattığın yolda, Sen’in ışığında yürümekten yorulmayacağız.

 

 

 

                                       Hacer Öztürk

    CKD Yönetim Kurulu Üyesi