8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar Günü

8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar Günü’nde HAYIR diyoruz

    Cumhuriyet Kadınları Derneği olarak bu yılki 8 Mart’ı Şehit Annelerine ithaf ediyoruz. Bu güzel vatanimizi, bayrağımızı, milletimizi, özgürlük ve bağımsızlığımızı korumak için toprağa düşmüş tüm şehitlerimizi büyük bir saygı ve minnetle anarak, onları yetiştiren mukaddes anaları bağrımıza basıyoruz. Vatan sizlere minnettardır..

Dünya Kadınlar Günü, kadınların 1857 yılında başlattıkları eşitlik mücadelesinde hakları uğruna can verdiği gündür.

Birleşmiş Milletler 1975 yılında Dünya Kadınlar Yılı'nı ilan etti. 16 Aralık 1977’de 8 Mart’ın Dünya Kadınlar Günü olarak kutlanmasını kararlaştırdı.

 Türkiye 8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar Günü ile, ilk kez Mustafa Kemal Atatürk önderliğinde gerçekleştirilen Kurtuluş Savaşı sonrasında tanıştı. İlk kutlama 1921 yılında  "Emekçi Kadınlar Günü" olarak yapıldı. 1975 yılında meydanlara taşındı.

Kadınlarımız Atatürk Cumhuriyeti ile özgürleşti. Kadınlar Cumhuriyetle birlikte toplumsal ve siyasal yaşama etkin olarak katılmaya başladı. Kadının toplumsal yaşamda aktif olarak sahneye çıkışı gelişmişliğin ve çağdaşlığın göstergesi oldu.

Peki, sorunlarımız yok mu? Var! Hem de çok var!

Hala gazete sayfaları kadın cinayetleri haberleriyle dolu. Hala kadınlarımız şiddet görüyor. Hala kadınlarımız kotalarla siyasette kendilerine yer bulmaya çalışıyor. Hala emekçi örgütleri içinde kadının adı yok denecek kadar az.

Bugün ,tüm dünyada emekçi kadınların sömürüye, baskıya, zulme, haksızlığa, eşitsizliğe karşı mücadele ve dayanışma günüdür. Bugün kadını aşağılayan, emeğini yok sayan her türlü çağdışı zihniyete, bu zihniyeti besleyen sistemlere karşı çıkma, omuz omuza durma günüdür.

Bugün özgür birey olma, geleceği birlikte kurma, birlikte mücadele etme günüdür. Unutulmamalıdır ki kadının olmadığı yerde hiçbir haklı mücadele kazanılamaz.

Bu yıl kutlayacağımız Dünya Emekçi Kadınlar Günü’nün ayrı bir önemi bulunuyor.  Atatürk’ün kurduğu Meclis tehdit altında. 16 Nisan’da yapılacak halk oylaması ile Meclis’in yetkileri gasp edilerek bir kişiye verilmek isteniyor. Bu gerçekleşirse kadınların Cumhuriyetle kazandığı tüm hakları da tehlikeye girecek.

 Bu yıl kutlayacağımız 8 Mart Dünya Kadınlar Gününde 1. görevimiz 16 Nisan günü yapılacak halk oylamasında HAYIR demektir.  16 Nisan gününe kadar bütün kadınlarımız işlerini ertelemeli, komşusunu, mahallelisini, köylüsünü HAYIR için harekete geçirmelidir.

16 Nisan’da HAYIR için görev başına!

Bu vesile ile,

8 Mart Dünya emekçi Kadınlar gününde düzenlenen, Kadın İşçiler Kurultayı'na katılmak üzere Ankara’ya gelirken  geçirdikleri trafik kazası sonucu hayatlarını kaybeden,  kadın işçilerimize rahmet, Türk metal Sendikasına başsağlığı ve sabır dileklerimizi iletiyor, yaralı kardeşlerimize acil şifalar diliyoruz.