Anayasa Mahkemesine Siyah Çelenk Bıraktık

cumhuriyet kadinlari dernegi

Anayasa mahkemesinin resmi nikah olmaksızın dini nikahı suç olmaktan çıkaran kararını protesto ederek AYM’nin kapısına siyah çelenk bıraktık.

BU KONU İLE İLGİLİ CUMHURİYET KADINLARI DERNEĞİ BASIN AÇIKLAMASI

Değerli basın mensupları, değerli yurttaşlarımız, sevgili CKD üyeleri;

AYM nin resmi nikah olmaksızın dini nikah kıyılmasını suç ve ceza olmaktan çıkartan düzenlemesi vahimdir hatta vahim ötesidir.

Bu düzenleme Anayasaya aykırıdır. Anayasanın değiştirilemez maddelerine, 174. Maddesine ve laiklik ilkesine aykırıdır. AYM bile olsa yürürlükteki anayasaya aykırı düzenlemeler yapamaz. Bunun için anayasa değişikliği ve refandrum gereklidir.

AYM Cumhuriyet Devrimlerinin en önemlisi olan Medeni Kanunu yok farzetmiştir.

Bu CUMHURİYET yıkıcılığıdır!

Cumhuriyet düşmanlığıdır,

Kadın düşmanlığıdır,

Suudileşme özlemidir.

AYM yürürlükteki anayasaya göre kurulmuş, meşruiyet kazanmış bir mahkemedir ve öncelikli görevi ülkedeki tüm yasaların anayasaya uygun olmasını sağlamaktır. Ancak bu konuda kendi yaptığı düzenleme anayasa aykırıdır.

AYM görev ihlali yapmıştır.

AYM kendini inkar etmiştir.

Laik rejim yüksek yargı güvencesini yitirmiştir.

Mahkeme; düzenlemenin gerekçesinde “nikahsız birliktelik suç olmadığına göre dini nikahlı birliktelikte suç olamaz” dedi. Elma ile armudu topladı. Birinde nikahakti yoktur, sözde eşitlemeye çalıştığı birliktelikte ise bir nikah akti vardır. Onun için eşitlenemez. Mahkeme kararında eşitlik ilkesine sığınmamalıdır. Kimseyi aldatamazlar, gerçek niyetlerini saklayamazlar!

Din ve inanç özgürlüğü de diyemezler. Bu ülkede kimsenin dini nikah yaptırmasına mani bir durum yoktur. Ancak Türkiye laik bir ülkedir.Ulusal ve uluslararası düzenlemelerde kadını, kadın haklarını korumayı taahhüt etmiştir. O nedenle resmi nikah olmadan dini nikah yapılamaz. Resmi nikah zorunluluğunu kaldırırsanız kadın ve çocukların medeni kanunla kazandıkları tüm hakları başta miras hakkı olmak üzere ellerinden alırsınız.

Atatürk ve arkadaşları 89 yıl önce medeni kanunla kadını erkeklerle eşit birey, eşit vatandaş yaptı. Kadını kul, köle konumundan eşit vatandaş konumuna yükseltti.

Atatürk medeni kanunla kadına eşitliği sağladı. AYMise şimdi sözde eşitlik adınanikahsız evlilikleri suç olmaktan çıkarıyor. Sanki bizlerle alay ediyor ,sanki çocuk kandırıyor.

          AYM nin bu düzenlemesi:

-         Kadın ve çocukların ağır mağduriyetlerine yol açacaktır.

-          Eşitsizliği, cinsiyet ayrımcılığını büsbütün artıracaktır.

-         Kadın ve çocukların ağır insan hakkı ihlallerine uğramalarına yol açacaktır.

-         Çocuk gelinleri artıracaktır.

-         Çok eşliliğe neden olacaktır.

-         Türkiye’de aile yapısını bozacaktır.

-         Kadınları karın tokluğuna köleleştirecektir.

-         Erkek 3 kez “boşol” dediğinde kadın her türlü maddi ve manevi yasal haklarından mahrum bir şekilde kapı önüne konacaktır.

Biz CKD olarak bunlara izin vermeyeceğiz. Mücadele edeceğiz!

Biz de CKD olarak AYM ye boşol, boşol,boşol diyoruz!

Şeri hukuk özlemi içinde olan sayın yüksek mahkeme üyelerinin Suudi Arabistan uçak biletleri bizden. Güle güle gitsinler.

AYM üyelerine AİHM nin 2010 Şerife Yiğit davasının kararını da hatırlatıyoruz.” Resmi nikahı mecbur kılan yasanın amacı aileyi korumaktır. Laik devlet olarak Türkiye dini nikahı yasal nikah olarak tanımamaktadır. Resmi nikah dini nikahtan önce gelir” diyerek imam nikahlı Şerife Yiğit’e emekli aylığı bağlanmayışını haklı buluyor, imam nikahı ile kadının miras hakkı yoktur diyor, herhangi bir eşitsizlik ve insan hakkı ihlali görmeyerek TC Hükümetinin savunmasına katılıyor.

AYM, anayasamızı görmezden geldiği gibi AİHM içtihatlarını da görmezden gelmiştir.

CKD olarak AYM nin kararını AİHM götüreceğiz. Milyonlarca imzalı dilekçe vereceğiz.

Nufusun yarısını oluşturan kadınları, kadın ve çocukların insan haklarından yana olan tüm erkekleri bu mücadelede bizle beraber olmaya davet ediyoruz.

Cumhuriyet devriminden, laik-demokratik hukuktan yana olan tüm hukukçularımızın da katkı ve katılımlarını bekliyoruz.

AYM üyelerini de istifaya davet ediyoruz.