ÇANAKKALE GEÇİLMEZ

Etkinlik Resim: 

ÇANAKKALE GEÇİLMEZ

Birinci Dünya Savaşı’nda Çanakkale’ye büyük umutlarla gelen İtilaf Devletlerine Çanakkale’yi geçilmez yapan Mehmetçiğimizin 102. Zafer yılı kutlu olsun.

İngilizler ve Fransızlar Çanakkale Boğazını kısa sürede geçip İstanbul’a ulaşacak ve Osmanlı Devletini savaş dışı bırakacaklardı. Ekonomik sıkıntı içinde olan müttefikleri Çarlık Rusya’sına lojistik destek vererek savaşa devamlarını sağlayacaklar, kendi sömürgelerine giden yola da hakim olacaklardı. Osmanlı Devleti’nin müttefikleri ile bağlantısını keserek savaşı kısa sürede bitireceklerini hesaplayarak gelmişlerdi.

Ne var ki; hesaplamadıkları bir şey vardı: O’nların çelik zırhlılarına karşı Mehmetçiğin çelik gibi yüreği, vatan sevgisi vardı. Çanakkale Boğazı müstahkem mevki komutanı Cevat Çobanlı ve verilen emri cesaretle yerine getiren Nusret Mayın Gemisi’nin kahraman komutan ve mürettebatının Karanlık Koy’a döktüğü mayınlar ve boğazın iki tarafındaki tabyalardan açılan top atışları, Mehmetçiğin yürekli direnişi düşmana geçit vermedi.

Bouvet, İrresistble, Goliat, Suffren, ocean, Gaulois, Queen Elizabeth, İnfexible zırhlıları batırılınca Agamemnon gemisi de saf dışı kaldı.

18 Mart Deniz Zaferi’mizin ardından Çanakkale Boğazı’nı deniz yolu ile geçemeyeceklerini anlayan İngiliz ve Fransızlar bu defa kara savaşları ile İstanbul’a ulaşmak istediler. İngiliz,  Fransız ve Anzaklar (Avusturalya –Yeni Zelanda) 25 Nisan 1925’te Arıburnu ve Seddülbahir’den çıkartma yaptılar.

Bu defa da bilmedikleri, hesaplamadıkları bir şey vardı ki; askeri deha, strateji dehası Mustafa Kemal ve Mehmetçiğin vatan savunmasındaki azmi ve vatan sevgisidir. 8,5 ay süren çok kanlı çarpışmalar sonunda Mustafa Kemal’i de, Mehmetçiği de yenemeyeceklerini, Çanakkale’yi geçemeyeceklerini anladılar. Geldikleri gibi gittiler.

ÇANAKKALE GEÇİLMEZ!..

İtilaf Devletlerinin Çanakkale’yi geçememiş olmaları Birinci Dünya Savaşı’nın iki yıl daha uzamasına ve o süreçte 1917 Bolşevik İhtilaliyle Çarlık Rusya’sının yıkılmasına ve savaştan çekilmesine neden oldu. Çanakkale geçilmiş olsaydı Anadolu kısa sürede dört bir taraftan işgal edilir, parçalanırdı.

Çanakkale Savaşları, kurtuluş Savaşımızın hazırlık safhasıdır. Mustafa Kemal Paşa’yı ATATÜRK yapan süreç Çanakkale’de oluştu. Orada yıldız oldu. Kuvay-i Milliye ruhu, millet olma bilinci Çanakkale’de oluştu. Kurtuluş Savaşı Çanakkale’de başladı.

Çanakkale’yi geçilmez yapan tüm komutan, şehit ve gazilerimizi saygı ve sevgi minnetle anıyoruz. Ruhları şad olsun.

 

                                                                                      Hacer Öztürk

                                                                                      Tarih Öğretmeni

                                                                                      CKD Genel Yönetim Kurulu Üyesi