CKD ‘hayır’ engelini protesto etti!

Etkinlik Resim: 

CKD ‘hayır’ engelini protesto etti!

 

Cumhuriyet Kadınları Derneği (CKD) “Anayasa ve Başkanlık” başlıklı paneline gelen yasağı protesto etmek için basın açıklaması yaptı. Hollanda ve Almanya ile yaşanan ‘evet’ krizini örnek gösteren kadınlar, “İktidar partisi evet kampanyalarına izin vermeyen devletleri faşist, Nazi olarak ilan etti. Ancak kendileri de sürekli ‘hayır’ çalışması yürütenleri engelliyor” vurgusunu yaptı.

Cumhuriyet Kadınları Derneği’nin Başkanlık Sistemini öngören anayasa değişikliğiyle ilgili Sincan Öğretmen Evi Akşam Sanat Okulu’nda düzenleyeceği panel öğretmen evi müdürünün imzasıyla son anda iptal edilmişti. Eski Ekonomi Bakanı Ufuk Söylemez, eski Kültür Bakanı Namık Kemal Zeybek, emekli Tümgeneral Naci Beştepe, Yargıtay Onursal Üyesi Turgut Okyay ve Avukat Ceyhan Mumcu’nun konuşmacı olarak katılacağı panelin iptal edilmesine tepki gösteren vatanseverler dün öğretmen evi önünde basın açıklaması yaptı.

‘HALK GEREKEN CEVABI VERECEKTİR’
Almanya ve Hollanda’nın Türk bakanlarının ülkelerinde evet kampanyası düzenlemesine izin vermemesiyle yaşanan krizi örnek gösteren CKD Çankaya Şube Başkanı Evren Mumcu açıklamada şu ifadelere yer verdi: Önümüzdeki referandumda halkımızın bilgilendirilmesi için yapılan tüm çalışmaların önünü kesmek sonuç vermeyecektir. Almanya ve Hollanda’da ‘evet’ toplantıları yapmak isteyen Türk devleti yetkilileri kendilerine izin vermeyen devletleri, ‘Faşist, Nazi’ diye ilan etti. Kendilerinden taraf olmayanı ötekileştirip ‘terörist, darbeci’ ilan edenlerin yaptıkları her engelleme kendilerini biraz daha haksız duruma düşürüyor. Demokratik ve yasal hakkımız olan panelimizin engellenmesini şiddetle kınıyoruz. Eşit olmayan şartlarda yapılan bu referandum halkın gözünde hak ettiği cevabı alacaktır!

‘AKP’NİN SİYASİ ECELİ GELMİŞTİR’

Referanduma eşit şartlar altında gidilmediğini belirten eski Ekonomi Bakanı Ufuk Söylemez de, “Eceli gelen siyasi iktidar zorbalıklara başvurur. AKP iktidarının da eceli gelmiştir. Kendileri bizim vergilerimizle elde ettikleri bütçelerle evet kampanyaları düzenlemektedir. Namuslu kadınlarımızın yaptığı toplantılara ise yasaklar koyuyorlar. Korkunun ecele faydası yok. AKP iktidarının da siyasi eceli bu referandumla gelmiştir” dedi.

‘GÜÇLÜ OLDUKLARI YERE YASAK KOYDULAR’

Emekli Tümgeneral Naci Beştepe de konuşmasında şunları söyledi: Bizler buraya milletimizi evet-hayır diyerek bölmeye değil, düşüncelerimizi, yapılmak istenileni anlatmaya geldik. Sincan AKP’nin Ankara’da güçlü olduğu yerlerden biri. Güçlü oldukları yerdeki insanların bilgilendirilmesini, doğruları öğrenmesini istemiyorlar. Neden korktukları belli.”

16 Nisan’da Türkiye’nin geleceğini oylanacağını vurgulayan Yargıtay Onursal Üyesi APO’yu sorgulayan Vatan Partisi Genel Başkan Yardımcısı Turgut Okyay, “Türkiye önemli bir sınavdan geçiyor. 16 Nisan’da ülkemizin geleceği oylanacak. Bağımsız yargıya sahip olabilmek için hayır diyeceğiz” dedi. Konuşmasında yetkililere seslenen Avukat Ceyhan Mumcu ise, “Biz burada Türkiye’nin yaşadığı terör ve ekonomik kriz içerisinde bu referandumu nasıl atlatacağız konularını anlatacaktık. Ancak düşüncelerimizi ifade edemiyoruz. Buradan sesleniyorum; Evet kampanyasına izin vermeyen Hollanda’ya, Almanya’ya tepki gösteriyorsunuz. Hayır diyenlere gelen yasaklara ne diyeceksiniz? Hollanda’ya nasıl caka satacaksınız? Ne cevap vereceksiniz?” dedi.