Cumhuriyet Kadınları Soma'da

cumhuriyet kadinlari dernegi

Sadece bugünü değil, geleceği de konuşmak için
Cumhuriyet Kadınları Soma'da..
30 Mayıs 2014, Saat:11.00

Toplantı yeri:
Soma Ordulular Kültür ve Yardımlaşma Derneği
İnönü Mah. Çakır Sokak No:17 Soma /Manisa

Bugüne kadar bir yandan acıyı paylaşmak, diğer yandan Soma felaketinin neden ve sonuçlarının saptanması ve yardımlaşma faaliyetlerinde bulunmak üzere bölgede olan Cumhuriyet Kadınları Derneği, 30 Mayıs Cuma günü Genel Merkez ve komşu il şubeleri ile birlikte Soma'da yaşananları unutturmamak ve gelecek için yapılması gerekenlere dikkat çekmek amacıyla Soma'da toplanıyor...

DUYURUSU İLE SOMA' YA GİDEN CUMHURİYET KADINLARI DERNEĞİNİN BASIN AÇIKLAMASI

 

KAMUOYUNA

TÜRK MİLLETİNİN BAŞI SAĞOLSUN

Soma'da yaşanan facia, iş kazası değil, on yıllardır ülkemizde izlenmekte olan özelleştirme politikasının sonucunda gelişen bir katliamdır.

Soma yangınını çıkaranlar, kuruluş felsefesi “akıl artı bilim eşittir çağdaşlaşma” olan Cumhuriyetimizi yıkma misyonu ile iktidara getirilenlerdir. Akıl ve bilim yerine çıkar ve rantı koyanlar, çağdaşlık yerine çağdışılığı seçenler, Soma'da yitirdiğimiz yüzlerce vatan evladımızın katilleridirler.

Soma maden ocağında yaşanan facia, iddia edildiği gibi trafodan çıkan bir yangının sonucunda değil; ihmalin, tedbirsizliğin, denetimsizliğin, vurdumduymazlığın sonucunda oluşmuştur. Her şeyin para karşılığında satılık olduğu bir düzen kurma peşinde olanların tek derdi daha fazla paradır. Bunun için üretimi zorlarlar, taşeronlaştırarak işçiyi daha fazla sömürürler. Onlar için insan hayatı haraç mezat satılıktır. Bu düzende “iş güvencesi” insanları kandırmaya yönelik, sadece lafta kalan süslü bir sözcüktür.

AKP iktidarı döneminde, tam bir yağmaya dönüşen vahşi kapitalizm, öldürülen tarım nedeniyle şehirlere akmakta olan işsizler ordusunu güvencesiz bir biçimde köle gibi çalıştırarak acımasızca sömürmektedir. Emek düşmanı bu iktidar, TBMM'de muhalefet partisi tarafından verilen, Soma’daki iş kazalarının araştırılması önergesini bile reddetmiştir. 
Zonguldak Karadon Maden Ocağı'nda 17 Mayıs 2010 yılında meydana gelen grizu faciasında kaybettiğimiz ve cesetlerine ancak 28 gün sonra ulaşılabilen otuz işçimiz için “güzel öldüler” diyebilen bir çalışma bakanına sahip olan iktidardan aslında hiçbir şey beklemiyoruz. Bu iktidarın varoluş nedeninin sonucudur bu yaşadıklarımız. Cumhuriyet yıkıcıları, vatanın düşmanıdırlar, emeğin düşmanıdırlar, içtiğimiz suyun, soluduğumuz oksijenin düşmanıdırlar. Soma'da yaşanan facianın sorumlusu, bütün değerlerimizi, Cumhuriyetimizi kuran Türk Milletinin onlarca yıldır dişinden tırnağından arttırdığı vergileriyle kurduğu bütün kurumlarımızı ve bu kapsamda maden işletmelerimizi de özelleştirme kisvesi altında kuralsız ve ilkesiz bir biçimde yerli yandaşlarına ve yabancı efendilerine haraç mezat satan AKP iktidarıdır. 
 
Soma'daki katliamda yaşamlarını kaybeden maden işçilerimize Allah'tan rahmet, yaralananlara acil şifalar, kederli ailelerine ve milletimize sabır diliyoruz.

CUMHURİYET KADINLARI DERNEĞİ