Devletinin, milletinin tarihini, töresini bilmeyenler devlet yönetiminde hep çuvallamıştır.

              

Manisa’da vatani görevini yapan Mehmetçiklerimizin bir ay içerisinde 4 kez gıda zehirlenmesine maruz kalması olağan bir durum değildir. Bunun üstünün örtülmesine, geçiştirilmesine izin vermeyeceğiz.

               Aziz Milletimiz evlatlarını canları pahasına vatani korusunlar diye Devlete emanet ediyor. Vatan savunmasında göğsünü siper eden, yiğitçe şahadet şerbetini içen evlâlarımızın 21.yy Türkiye’sinde gıda zehirlenmesinden telef olması kabul edilemez bir durumdur. Devlet; milletin emaneti olan askerlerimize büyük ihtimam göstermeli ve sağlıklarını ciddi tedbir ve kontrollerle gözetmeliydi. Binlerce evladımızı hastanelik eden, bir evladımızın şehit olmasına yol açan bu ihmalin, ilgisizliğin, özensizliğin hesabi sorumlulardan mutlaka sorulmalıdır. Bir aydan kısa bir surede 4 kez tekrarlanan "Kitlesel Zehirlenme" olgusunun nedeni hakkında kamuoyuna hala bilimsel bir izahat verilmemiştir. M.S Bakanı hala araştıracağız, yapacağız, edeceğiz demektedir. Bunca zamanda çoktan nedeni bulunmalı ve gerekli önlemler alınmalıydı. Görev sorumluluğunu yerine getiremeyen bakan istifa etmelidir.

Su çok önemli sorunun cevabini istiyoruz:

               Bu toplu kitlesel gıda zehirlenmesi olayı gerekli hijyen tedbirlerinin alınmaması yani görev ihmalimidir yoksa kasıtlı orijinal bir zehirleme vaka simidir? Bu sorunun cevabi derhal verilmelidir. Sorumlular en kısa zamanda bulunmalı, hesap vermeli, cezalandırılmalıdır.

               Milletin emanetine, evlatlarına sahip çıkamayan hükümet istifa etmelidir. Bu olay savaş zamanı cephede yaşansaydı halimiz nice olurdu. Demek ki Askeri hastaneleri ve Askeri sağlık personeli yetiştirecek eğitim kurumlarını kapatmak doğru değilmiş. Ayrıca Türk ordusu tarih boyunca askerinin karavanasını kendi bünyesinde yapmıştır. Taşerona vermemiştir. Niye? Tabi iki onun sağlığını, hayatını korumak için...

               Devletinin, milletinin tarihini, töresini bilmeyenler devlet yönetiminde hep çuvallamıştır.

 

 

 

                                                                                      Dr. Canan ARITMAN

Cumhuriyet Kadınları Derneği Genel Başkanı