Laiklik Basın Açıklaması

cumhuriyet kadinlari dernegi

Değerli Basın Mensupları;

   Giderek Ortaçağ karanlığına yuvarlanan ülkemizde Cumhuriyet Devrimleriyle kazandığımız haklarımız birer birer elimizden alınmakta, biz kadınlara Ortaçağ karanlığı dayatılmaktadır. Cumhuriyet ve kadın düşmanlığı elele yürümektedir.Bu karanlık günlerde Anayasanın Laiklik ilkesinin önemini çok daha iyikavrıyoruz.

                Türkiye, Cumhuriyetin temel ilkesinin Laiklik olmasını kabul eden ilk Avrupa ülkesidir. Laiklik ilkesi, 10 Nisan 1928’de büyük önderimiz Mustafa Kemal Atatürk’ün biz kadınlara armağanıdır, minnettarız.Türkiye de Laikliğin benimsenmesi, üç temel değerden kaynaklanır; vicdan özgürlüğü,dinsel inanç özgürlüğü ve kadın – erkek eşitliği.

                Böylece Laiklik kadını kul ve cariye olmaktan çıkarıp, özgür birey yapan en önemli ilkedir.Laiklik,biz kadınlar için hava su kadar hayati önem taşır,olmazsa olmazımızdır. Bilimde,sanatta,kültürde,sosyal yaşamda erkeklerle eşit olarak yerini almak varken,kocasının 4 .eşi olmayı içine sindirebilen şeriat özlemcisi kimi kadınlar,Laiklikten vazgeçtiklerinde neleri kaybedeceklerini de bilmeliler.Evlenme,boşanma,velayet,miras vb. medeni haklardan yoksun kalacaklardır.

                Cumhuriyet kadınları olarak, medeni haklarımızın geri alınma tehdidine karşı mücadelemizi sonuna kadar sürdürme kararlılığımızı bildiriyor,tüm kurum ve kuruluşları , Laikliği Anayasadan çıkarmaya çalışan zihniyeti durdurmak için mücadeleye çağırıyoruz.

                Değerli Basın Mensupları;

LAİKLİĞE KUMPAS KURDULAR. Okullarda türban serbestisinden önce, Anayasa Mahkemesi kararlarını uygulayarak  derslere türbanla girmek isteyen öğrenciler hakkında tutanak tuttuğu için 2 yıl 1 ay hapisle cezalandırılanProf.Dr.Rennan PEKÜNLÜ hocamıza, muhalif kesimlere ve üniversitelere korku salmak için kumpas kurulduğunu biliyoruz.Kısaca,Rennan hocamız Anayasadan aldığı görevle Laiklik ilkesine sahip çıktığı için tutsak edilmiştir. Bir tesadüf olarak mahkemesi bugüne, 5 Şubat Laikliğin kabulünün 78. Yıldönümüne denk gelmiştir.

                Rennan hocam şunu biliniz ki, Cumhuriyet kadınları yanınızdadır. Bugün İzmir ‘de bütün Ege şubelerimiz Bayraklı Adliyesinin önünde destek eylemi yapmaktadır.

                Değerli Basın Mensupları;

Sizlerden öğrendiğimize göre, AKP hükümetine biat eden Çanakkale valisi,ÇANAKKALE ZAFERİ’nin hemde 100. Yıl dönümünde bizlere Çanakkale ‘yi  kapatmış. Bu ne yağcılık!

Çanakkale Savaşında sadece erkekler değil, kadınlar da cephedeydi. Nezahatonbaşı,Hatice hanım, Zeynep Midocavuş, Safiye Hüseyin Elbi ve nice isimsiz kahraman kadınlarımızı minnetle anıyoruz. Biz görevi bu kahramanlardan devraldık. Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ten ve Milli mücadelenin önder kadınlarından aldığımız güçle, bu haysiyetli mirası geleceğe taşımak kararlılığı ile biz Cumhuriyet kadınları 18 MART ‘ta zaferin 100. Yıldönümünde Çanakkale’de olacağımızı ilan ediyoruz. “HAYDİ BİZİ ENGELLEYİN”

CUMHURİYET KADINLARI DERNEĞİ

         GENEL YÖNETİM KURULU