Yurtsever Cumhurbaşkanı İstiyoruz

cumhuriyet kadinlari dernegi

 Bizler, bu ülkenin kadınları, gençleri ve sanatçıları olarak, Cumhurbaşkanlığı seçimi sürecinde, Atatürk’ün Çankaya’sı için, ortak hareket etme kararı aldığımızı Türk Milletine ilan ediyoruz. Ülkemizin içinde bulunduğu süreç ve şartlarda büyük bir toplumsal mutabakatla güçlü bir adayın AKP'nin, Tayyip Erdoğan'ın karşısına alternatif olarak sunulmasını yaşamsal önemi olan bir görev olarak görüyoruz. Ancak CHP ve MHP'nin açıkladığı çatı aday ismi ile büyük bir hayal kırıklığı yaşadık.

 

            Çankaya’da görmek istediğimiz; Laik, Demokratik Cumhuriyetimizi koruyup kollayarak ileriye taşıyacak, Atatürk ilke ve devrimlerini özümsemiş ve yaşam biçimi olarak benimsemiş, hukukun üstünlüğü, demokrasi, eşitlik, özgürlük, vatanın ve milletin bölünmez bütünlüğünü ve bağımsızlığını "Benim karakterimdir" diyecek ölçüde ülküleştiren, herkesin benim Cumhurbaşkanım diyebileceği vatansever bir Cumhurbaşkanı adayıdır. CHP ve MHP tarafından ismi açıklanan çatı adayı, bu aday profiline hiç uymamaktadır.

 

            Tayyip Erdoğanların karşısına, benzerlerini çıkarmak, yalnızca AKP zihniyetine teslimiyetin bir ifadesi olabilir ve başarı şansı yoktur. Siyasal İslamın gericiliğine teslimiyet kabul edilemez. Yakın dönemde yaşanan gelişmeler, Laikliğin yaşamsal önemini ortaya koyuyor. Eğer laik sistemden uzaklaşılırsa bugün birbirini boğazlayan Ortadoğu ülkelerinden biri oluruz. Emperyal güçlerin bu projesi bizi Ortadoğu bataklığına ve ortaçağ karanlığına götürür. Buna millet olarak izin vermeyeceğiz.

 

            Ayrıca CHP ve MHP bu adayı hiçte demokratik olmayan yöntemlerle belirlemiştir. Partilerinin, yetkili kurumlarının bilgisi ve onayı yoktur.  CHP ve MHP genel başkanları tarihi bir hata işlemişlerdir ve bu hatadan dönmezler ise millet ve tarih onları affetmeyecektir.

 

            Bizler, CHP ve MHP'nin bu adayı derhal geri çekmesini ve Cumhuriyet değerleri ile, Atatürk ilkelerine yürekten bağlı bir vatanseveri aday göstermelerini talep ediyoruz. Ancak, beklemiyoruz. Milletin Cumhurbaşkanı adayını demokratik yöntemlerle belirleyerek milletin meclisine, vekillerine götürmek üzere, halk hareketinin temsilcilerini sorumluluk almaya çağırıyoruz. Ülkedeki tüm demokratik kitle örgütlerini, sendikaları, odaları ve baroları, 24 Haziran 2014 Salı günü, Saat 11:00’da, Ankara’da ALBA OTEL ( Yüksel Cd. No:19) ’de gerçekleştireceğimiz “Çankaya İçin Ulusal Birlik” toplantısına davet ediyoruz.

   Saygılarımızla.

            Cumhuriyet Kadınları Derneği (CKD)

            Türkiye Sanatçılar Birliği (TSB)

            Türkiye Gençlik Birliği (TGB)