YÖNETİM KURULU ÜYEMİZ HACER ÖZTÜRK YAZDI: ÇANAKKALE GEÇİLMEZ

YÖNETİM KURULU ÜYEMİZ HACER ÖZTÜRK YAZDI: ÇANAKKALE GEÇİLMEZ

18 Mart 1915
Birinci Dünya Savaşı’nda Çanakkale’ye büyük umutlarla gelen İtilaf Devletlerine Çanakkale’yi geçilmez yapan Mehmetçiğimizin 104. zafer yılı KUTLU OLSUN.

İngilizler ve Fransızlar Çanakkale Boğazını kısa sürede geçip İstanbul’a ulaşacak ve Osmanlı Devleti’ ni savaş dışı bırakacaklardı. Müttefikler, ekonomik sıkıntı içinde olan Çarlık Rusya’sına lojistik destek vererek savaşa devamını sağlayacaklar , kendi sömürgelerine giden yola da hakim olacaklardı. Osmanlı Devletinin müttefikleri ile bağlantısını keserek savaşı kısa sürede bitireceklerini hesaplayarak gelmişlerdi.
Ne var ki; hesaplamadıkları birşey vardı: O’nların çelik zırhlılarına karşı Mehmetçiğin çelik gibi yüreği, vatan sevgisi vardı.Çanakkale Boğazı , Müstahkem Mevki Komutanı Cevat Çobanlı ve verilen emri cesaretle yerine getiren Nusret Mayın Gemisi’nin kahraman komutan ve mürettebatının Karanlık Koy’a döktüğü mayınlar ve boğazın iki tarafındaki tabyalardan açılan top atışları, Mehmetçiğin yürekli direnişi geçit vermedi.
Deniz Harekatı sonucunda İtilaf Donanması’nda Irresistable, Ocean, Bouvet zırhlıları batmış; Inflexible, Agamemnon, Goulois, Souffren ağır yara alarak saf dışı kalmıştır.
18 Mart Deniz Zaferi’mizin ardından Çanakkale Bpğazı’nı deniz yoluyla geçemeyeceklerini anlayan İngiliz ve Fransızlar bu defa kara savaşları ile İstanbul’a ulaşmak istediler. İngiliz, Fransız ve ANZAK ( Avustralya, Yeni Zelanda) ‘ lar 25 Nisan 1915’te Arıburnu ve Sedd’ül -bahir’den çıkartma yaptılar.
Bu defa da bilmedikleri, hesaplamadıkları birşey vardı ki ; askeri deha, strateji dehası Mustafa Kemal ve Mehmetçiğin vatan savunmasındaki azmi ve vatan sevgisiydi.8,5 ay süren çok kanlı çarpışmalar sonunda Mustafa Kemal’i de ,Mehmetçiği de yenemeyeceklerini, Çanakkale’yi geçemeyeceklerini anladılar. Geldikleri Gibi Gittiler. ÇANAKKALE GEÇİLMEZ!…

İtilaf Devletlerinin Çanakkale’yi geçememiş olmaları Birinci Dünya Savaşı’nın iki yıl daha uzamasına ve o süreçte 1917 Bolşevik İhtilaliyle Çarlık Rusya’sının yıkılmasına ve savaştan çekilmesine neden oldu. Çanakkale geçilmiş olsaydı Anadolu kısa sürede dört bir taraftan işgal edilir , parçalanırdı.

Çanakkale Savaşları, Kurtuluş Savaşımızın hazırlık safhasıdır. Mustafa Kemal Paşa’yı ATATÜRK yapan süreç Çanakkale’de oluştu. Orada yıldız oldu. Kuvay-ı Milliye ruhu, millet olma bilinci Çanakkale’de başladı. Çanakkale zaferimiz, dünya tarihinin seyrini de değiştirdi. İki büyük devrime , o iki devrim de mazlum milletlerin uyanmasına , yeni devrimlere ve tarihin seyrinin değişmesine yol açtı.

Çanakkale’yi geçilmez yapan tüm komutan, şehit ve gazilerimizi saygı ve minnetle anıyoruz.Ruhları şad olsun.

Yüzyıl sonra, bugün de, Mehmetçiğimiz aynı kuvay-ı milliye ruhuyla , yine emperyalizme karşı savaşıyor , vatan savunması yapıyor.Emperyalizme geçit vermiyor.

Biz, Cumhuriyet Kadınları, Kurtuluş Savaşımızın Şerife Bacısının, Kara Fatmasının , Gördesli Makbulesinin torunlarıyız. Anadolu Kadınları Müdafaa-i Vatan Derneğinin devamıyız. Dün olduğu gibi bugün de Ordumuzun Mehmetçiğimizin yanındayız. 
Tüm şehitlerimize Allah’tan rahmet, gazilerimize acil şifalar, ailelerine sabırlar dileriz.

Hacer Öztürk
Tarih Öğretmeni
CKD Yönetim Kurulu Üyesi

Facebook
Twitter
WhatsApp