Kadın Cinayetleri Salgın Dinlemiyor!

Kadın cinayetleri salgın dinlemiyor! Bütün kurumlarımız ve vatandaşlar olarak 20 gündür Koronavirüs salgınının sınırlanması için mücadele içindeyiz. Ancak bütün dünyayla birlikte ülkemizi de sarsan böyle bir afetle karşı karşıya olmamız, kadının canına kasteden katilleri durdurmamakta, kadın cinayetleri devam etmektedir.

Salgınla mücadele için evlerimizden çıkmama sürecinde, “aile içi şiddet, kadın ve çocuğa yönelik her tür istismar, kadın cinayetleri” gibi toplumumuzun kanayan yaraları olan sorunların artmasından endişe duyulmaktadır.

Cumhuriyet Kadınları Derneği olarak, en az birkaç hafta süreceği tahmin edilen evde kalma sürecinde yaygın izlenen bütün televizyon kanallarında bu sorunların nedenlerini, çözüm önerilerini, KADES gibi acil başvuru ve müdahale yollarını anlatan film, tiyatro, canlandırma ve tartışma gibi programların zorunlu olarak gösterilmesinin yararlı olacağını değerlendiriyoruz.

Bu bağlamda Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı başta olmak üzere, Kültür ve Turizm Bakanlığı, Milli Eğitim Bakanlığı, Radyo ve Televizyon Üst Kurulu gibi konuyla ilgili kurumlarımızı acil olarak harekete geçmeye davet ediyoruz.

Prof. Dr. Tülin Oygür
CKD Genel Başkanı