Tülin Oygür

Genel Başkan

1957 yılında Balıkesir’de doğdu. Öğrenim hayatı Ankara’da geçti.

1980 yılında Gazi Üniversitesi Diş Hekimliği Fakültesi’nden mezun oldu.

1986 yılında Patoloji Doktorası aldı.

1992 yılında Patoloji Doçenti oldu.

1993 yılında Türkiye’deki tek Oral Patoloji Doktora Programının açılmasında görev aldı.

2000 tarihinde Profesör oldu. G.Ü. Diş Hekimliği Fakültesi’nde Oral Patoloji Bilim Dalını kurdu. Temel Tıp Bilimleri Anabilim Dalı Başkanlığı ve Oral Patoloji Bilim Dalı Başkanlığına atandı.

2004-2008 yılları arasında Gazi Üniversitesinde Rektör Yardımcısı olarak üniversitenin eğitim-öğretim, öğrenci işleri, bilimsel araştırmalar ve uluslararası ilişkiler alanlarında sorumluluk aldı. Avrupa Üniversiteler Birliği’nin Kurumsal Değerlendirme Sürecinin yürütücülüğünü yaptı. 26’sı uluslararası dergilerde olmak üzere 72 bilimsel makalesi ve “Ağız Patolojisi Ders Kitabı” isimli bir adet kitabı bulunmaktadır.

Eylül 2011’de üniversiteden emekli oldu.

2012 yılında İşçi Partisi’ne (Vatan Partisi) katıldı. Yönetici görevlerde bulunan Oygür, eğitim alanındaki çalışmalarıyla bilinmektedir. Eğitimle ilgili acil sorunları ve çözüm önerilerini içeren 22 maddelik raporu MEB’e sunmuş; milli, bilimsel, laik, parasız eğitim mücadelesini her koşulda sürdürmüştür. Son yerel seçimlerde Ankara’nın tek kadın belediye başkan adayı olarak yarışmış, siyasette kadın temsilinin artırılması için çalışmıştır. Gazi Üniversitesi Mezunlar Derneği, Tüm Öğretim Elemanları Derneği gibi kitle örgütlerinde yöneticilik yaptı.

2013’de üyesi olduğu Cumhuriyet Kadınları Derneği’nin bazı etkinliklerinde görev aldı. İngilizce bilmektedir. Evlidir, bir kız annesidir ve bir torun sahibidir.

Aysan Canver

Genel Sekreter

1952 Zonguldak doğumlu. İlkokul, ortaokul ve liseyi Zonguldak’ta okudu.

Ankara Üniversitesi Dil ve Tarih Coğrafya Fakültesi Rus Dili Edebiyatı bölümünden 1979 yılında mezun oldu.

Dışişleri Bakanlığı’nda 1979 yılında göreve başladı, yurt dışı görevlerinde bulundu.

2012 yılında Dışışleri Uzmanı olarak emekli oldu.

Mihriban Tatar

Genel Sayman

1957 yılında Sivas’ta doğdu. İlk, orta ve lise eğitimini Sivas’ta tamamladı. İzmir Çağdaş Kadınlar Derneği’nin on yıl boyunca Saymanlık ve Başkan Yardımcılığı görevlerini yürüttü. Cumhuriyet Kadınları Derneği İzmir Şubesi’nin kuruluşunda görev aldı, Denetleme Kurulu Başkanlığı yaptı. İş yaşamında beş yıl ithalat ve ihracat işleri ile uğraştı. İzmir ve Didim’de büyük alışveriş merkezlerinde müzik ve kitap reyon işletmeciliği yaptı. 6. Olağan Genel Kurulu’nda Cumhuriyet Kadınları Derneği Yönetim Kurulu’na girdi. Görev dağılımında Genel Sayman Yardımcılığını üstlendi. Üç yıl bu görevi sürdürdü. 7. ve 8. Olağan Genel Kurullarda Örgütlenme Sekreteri olarak tekrar yönetime seçildi. 9. Olağan Genel Kurulda Genel Saymanlık görevine getirildi.

Nuriye Kadan

Genel Başkan Yardımcısı

1966 Aydın/Söke doğumludur. Evli ve 2 çocuk sahibi. 1988 yılından bu yana İzmir Barosuna bağlı olarak serbest avukatlık yapmaktadır. Sırasıyla Kemalpaşa İlkokulu, Yeltepe Ortaokulu, Söke Lisesi ve 1983 – 1987 yılları arasında İstanbul Üniversitesi Hukuk Fakültesi’ni bitirmiştir

DENEYİMLER
• İzmir Barosuna kayıtlı olarak serbest avukatlık
• Türkiye Barolar Birliği İnsan Hakları Merkezi Yürütme Kurulu Üyeliği
• İzmir Barosu Yönetim Kurulu Üyeliği (2014-2018)
• İzmir Valiliği İl İnsan Hakları Kurul Üyeliği (2014-2018)
• Cumhuriyet Kadınları Derneği Karşıyaka Şubesi Yönetim Kurulu Üyeliği (2012-2014)
• Vatan Partisi Öncü Kadın Genel Başkan Yardımcılığı

Selenga Artar Yağcı

Genel Sekreter Yardımcısı

1979, Zonguldak doğumludur. Gazi Üniversitesi İletişim Fakültesi ve Anadolu Üniversitesi Sosyoloji Bölümü mezunudur. Sistemik aile terapisi alanında çalışmalar yapmakta ve aile danışmanlığı görevini sürdürmektedir. Çocuk hakları ve çevreyle ilgili sivil toplum kuruluşlarında çalışmıştır.

2006 yılından bu yana CKD üyesidir. Evlidir ve ikiz çocuk annesidir.

Defne Tamar Gürol

1987 yılında Ege Üniversitesi Tıp Fakültesi’nden mezun oldu.

1988-1993 yılları arasında Bakırköy Ruh ve Sinir Hastalıkları Hastanesi’nde asistanlık eğitimini tamamlayarak ruh sağlığı ve hastalıkları uzmanı oldu.

1995 yılında Bakırköy Ruh ve Sinir Hastalıkları Hastanesi AMATEM’de çağdaş tedavi programını geliştiren ve uygulayan ekibin içinde yer aldı.

1995-2004 yılları arasında AMATEM’de önce başasistan, daha sonra şef yardımcısı olarak çalıştı.

2004-2008 yılları arasında tedavi sisteminin kurulması ve tedavi ekibinin yetiştirilmesinde görev almak üzere Bakırköy Ruh ve Sinir Hastalıkları Hastanesi ÇEMATEM’in (Çocuk ve Ergen Madde Tedavi ve Eğitim Merkezi) başına geçti. 2008 yılından emekli olduğu

2011 yılına kadar AMATEM şefliğini vekaleten yürüttü.

1996-2011 yılları arasında Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı ve Sağlık Bakanlığı bünyesinde yer alan madde bağımlılığı tedavi usulleri bilim kurulu üyeliği yaptı. İstanbul Valiliği Sokakta Yaşayan ve Madde Kullanan Çocukların önleme, tedavi ve rehabilitasyon kurulunda yer aldı.

2006 yılında bağımlılık tedavi merkezi olan BATEM’in kurucu ortakları arasında yer aldı.

2012 yılında Uluslararası Psikanaliz Birliği üyesi psikanalist olmaya hak kazandı.

2010 yılında doçent, 2019 yılında profesör oldu. Halen İstanbul Arel Üniversitesi’nde öğretim üyesi olarak çalışmakta ve serbest hekimlik yapmaktadır.

Yerli ve yabancı dergilerde çok sayıda yayını, birçok kitapta alkol ve madde kullanım bozukluklarına ilişkin bölüm yazarlığı, ulusal ve uluslararası kongrelerde çok sayıda sunumu bulunmaktadır. Madde kullanımına ilişkin yaygınlık, önleme ve eğitim alanında çok sayıda projede yer almıştır.

Uyuşturucu Maddeler ve Bağımlılık Eğitim Paketi, Özel Okullar Derneği- AMATEM, Proje yürütme kurulu üyesi (1996);

Uyuşturucu Madde Kullanımının Aile Üstüne Etkisi, T.C. Aile Araştırma Kurumu Başkanlığı, Proje koordinatörü (1997);

Hekimler İçin Alkol ve Madde Kullanım Bozuklukları Eğitim Programı, Proje yürütme kurulu üyesi (1998-1999);

Madde Kullanıcılarının Özellikleri: Türkiye’de Çok Merkezli Bir Araştırma, TÜBİTAK Projesi, Proje yürütme kurulu üyesi ve İstanbul Bölge sorumlusu (1999);

Lise gençleri arasında sigara, alkol ve madde kullanım yaygınlığı (1999, 2001 ve 2003) çalışmalarında proje yürütücüsü;

Bağımlılığı önlemeye yönelik bir model “Farkında Ol, Değişimi Fark Et” Projesi, akademik danışman (2016) bu çalışmalardan bazılarıdır.

2018-2020 yılları arasında Aydınlık Gazetesinde Hayata Tutun köşesinde her hafta bağımlılık ile ilişkili farkındalığı artırmayı hedefleyen yazıları yayınlanmıştır. Evli ve bir çocuk annesidir.

Elif Eskin

1970 İstanbul doğumlu olan Elif Eskin, 1988 yılında Kadıköy Anadolu Lisesi’nden, 1992 yılında İstanbul Üniversitesi Hukuk Fakültesi’nden mezun oldu. 1993 yılında İstanbul Üniversitesi, İşletme İktisadı Enstitüsü İşletmecilik İhtisas Programını tamamladı.

Ülkemizin belli başlı kuruluşlarında İnsan kaynakları ve iş Hukuku alanlarında danışmanlık çalışmaları yürüttü. Üniversitelerde İş Hukuku ve Medeni Hukuk alanlarında dersler; özel sektör kuruluşlarında yönetim, kişisel gelişim vb. alanlarda seminerler verdi. Kitle örgütlerinde gönüllü eğitim çalışmalarında görev aldı.

Halen 1994 yılından itibaren üyesi olduğu İstanbul Barosu’na kayıtlı olarak serbest avukatlık yapmaktadır. Uzmanlığı bulunan iş Hukuku, Boşanma ve Mal Rejimleri Tasfiyesi alanlarında mütalaalar hazırlamakta, meslek içi eğitimler vermekte, zaman zaman medyada hukuki yazı ve görüşleri yer almaktadır.

Elif Eskin, emperyalizme karşı mücadeleye katkı sunmak amacıyla 2006 yılında Vatan Partisi’ne üye olup çeşitli görevler almıştır. Ayrıca uzun yıllardır İstanbul Kadın Kuruluşları Birliği içerisinde görev almakta; vatansever, Atatürkçü kitle örgütleri tarafından oluşturulan çeşitli platformlarda yapılan çalışmalara aktif katkı sunmaktadır.

Bahri Eskin ile evlidir ve İngilizce bilmektedir.

Gülümser Heper

Prof. Dr. Gülümser Heper, 26 Ağustos 1964 tarihinde Sivas’ta doğdu.

1987’de Cumhuriyet Üniversitesi Tıp Fakültesi’ni birincilikle bitirdi.

Zorunlu hizmetinin ardından Cumhuriyet Üniversitesi Tıp Fakültesi’nde İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı’na Araştırma Görevlisi olarak atandı.

1989 yılında Sivas’ta Kronik Böbrek Hastaları Derneği’ni kurdu, 1993 yılına kadar dernek başkanlığını yürüttü.

1993’de İç Hastalıkları Uzmanı oldu.

1993 yılında Sivas’tan ayrıldı. Kalp ve Damar Hastalıkları eğitimi konusunda Türkiye’nin nadide hastanesi olan Türkiye Yüksek İhtisas Hastanesi’nde Kardiyoloji İhtisasına başladı, 1995’de ihtisasını tamamladı. Hemen ardından S.S.K. Dış Kapı Eğitim Araştırma Hastanesi’nde Uzman Dr. olarak çalışmaya başladı. Aynı yıl Sosyal Sigortalar Kurumu’nun İhtisas Hastanesi’ne geçiş yaptı ve Kardiyoloji Bölümü birimlerinin kurulmasında birim idari amiri olarak aktif görevler üstlendi.
2003 yılında Kardiyoloji Doçenti oldu.

2006’da İngiltere’de altı ay dil okulunda üst seviyede konuşma İngilizcesi eğitimi aldı.

Şubat 2008’de Bolu Abant İzzet Baysal Üniversitesi Tıp Fakültesi Kardiyoloji Bölümü’nde doçent unvanı ile çalışmaya başladı.

Ekim 2008’de aynı üniversite de profesör oldu.

2008 yılından itibaren 3 yıl Kardiyoloji Bölüm Başkanlığı görevini üstlendi.

2011 de Bolu Abant İzzet Baysal Üniversitesi Kardiyoloji Bölümü’nden ayrılıp Ankara’nın Çankaya’da Kudret International Hospital’da görev yapmaktadır. Dünyada ve Türkiye’de Koruyucu Sağlık Sistemi Politikalarının yerleştirilmesi amaçlı hekimlere ve çeşitli sivil toplum örgütlerine sunumlar gerçekleştirdi.

1 çocuk annesidir.

Handan Toprak Benli

17 Nisan 1960 tarihinde Sivas’ın Divriği ilçesinde doğdu.

1978’de Hacettepe Üniversitesi Tıp Fakültesi’nde başladığı tıp eğitimine Samsun 19 Mayıs Üniversitesi Tıp Fakültesine yatay geçiş yaparak devam etti, Sivas Cumhuriyet Üniversitesi Tıp Fakültesinden mezun oldu.

Çok sayıda devlet kurumunda ve özel sektörde Çalıştı.

2014-2019 yılları arasında Avcılar Belediye Başkanlığı yaptı.

CHP’de çeşitli kademelerde görev aldı.

Şu an DSP Genel Başkan Yardımcısıdır.

Türk Dünyası Kadın Platformu Türkiye Temsilcisidir.

Işıl Çetin

1982 yılında Afyon’da doğdu.İlk ve Orta Öğrenimini DEnizli’de tamamladı.Denizli Belediye KOnservatuarında sekiz yıl Türk Halk Müziği bağlama ve halk dansları eğitiminin ardından Pamukkale Üniversitesi Güzel Sanatlar Anabilim Dalı Müzik Öğretmenliği bölümünden mezun oldu.

2003 yılında Halk Oyunları Öğreticilik eğitimini tamamladı. 15 yıldır müzik öğretmenliği ve halk dansları öğretmenliği yapıyor.

Engelliler Üzerine müzik çalışmaları yürütmektedir.

Halen İstanbul Üniversitesi Sosyoloji bölümü öğrencisidir.

Mesleğinin ilk yıllarında üyesi olduğu Eğitim İş Sendikasında
kurucu başkanlık görevini yürüttü.

Cumhuriyet Kadınları Derneğine 2002 yılında üye oldu,

2014-2019 yılları arasında Karşıyaka Şube Başkanlığı görevini yürüttü.

Melek Güvenç

06 Aralık 1956 yılında Kırıkkale’de doğmuş, ilk ve orta öğrenimini Kırıkkale’de tamamladıktan sonra Eskişehir Anadolu Üniversitesi Halkla İlişkiler ve İşletme Bölümü’nü bitirmiştir.

2004 yılında Bursa SGK Bölge Müdürlüğü’nden emekli olmuştur.

Uzun yıllar Türk Sanat Müziği koro çalışmalarında, güzel sanatlarla ilgili çalışmalarda bulunmuş ve CKD, ADD, HAYSEVKO gibi derneklerde görevler almıştır. Evli, iki çocuk annesidir.

1 Mart 2014 tarihinde yapılan olağan genel kurulda Cumhuriyet Kadınları Derneği Genel Yönetim Kuruluna seçilmiş, 29 Şubat 2020 tarihine kadar sürdürdüğü Genel Saymanlık görevinin ardından Genel Yönetim Kurulu üyeliğine devam etmektedir.

Şule Uncu

1965 yılında Ankara’da dünyaya gelmiştir.

1988 ODTÜ İşletme Bölümü mezunudur.

1991 yılında göreve başladığı TÜBİTAK Satınalma Müdürlügü’nde çeşitli kademelerde görev yapmış ve 2008 yılında emekli olmuştur.

Atatürkçü Düşünce Derneği ve Elde Var Ankara Derneği üyesidir. Ulusal Eğitim Derneği yönetiminde görev almıştır.
2014 yılında Cumhuriyet Kadinlari Dernegi’ne üye olmustur.

Zeynep Hatice Ses

1961 İstanbul doğumludur.
İstanbul üniversitesi Edebiyat Fakültesi Pedagoji bölümü mezunudur.
Mersin 33 Kadın Gazetesi, Mersin’de birlik İnternet Gazetesi köşe yazarıdır.
Ayşe NAZ’ın annesi
1999 yılından beri CKD üyesidir.