AMATEMLERİN YENİDEN AÇILMASI İÇİN ACİL ÇAĞRI

AMATEMLERİN YENİDEN AÇILMASI İÇİN ACİL ÇAĞRI

Salgın sürecinde önce kapatılan, 26 Haziran’da ise açılacağı yönünde bilgi verilen Alkol ve Madde Bağımlılıkları Tedavi Merkezleri (AMATEM) hala açılmamıştır. Tedavi olmak için başvuran uyuşturucu bağımlısı gençlerimiz ve aileleri perişan durumdadır. Anneler ne yapacaklarını şaşırmış halde,  ulaşabildikleri kitle örgütlerinden seslerini duyurmaları için yardım istemektedir.

Uyuşturucu bağımlılarının tedaviyi kabul etmesi en kritik adımken, bu bekleyiş bütün umutları tüketmektedir. Bağımlılık tedavisini, salgınla mücadele sürecinde haklı olarak ertelenen acil olmayan tedaviler grubunda ele almak büyük hatadır. Bir bağımlının tedaviye ikna olduğu anda acilen tedavi altına alınması gerektiğini bilmeyen mercilerin elinde, bu çocuklarımıza yazık olmaktadır.

Çağrımız kamuyadır! Burada, 10 binlerce lira tutan tedavi ücretlerinin ödendiği özel bağımlılık tedavi merkezlerine ulaşması mümkün olmayan, tek sığınakları devletin kamucu yaklaşımı olan aileleri konuşmaktayız.

Sağlık Bakanlığımıza sesleniyoruz. Yüzlerce gencin ve ailelerinin yaşadıkları dramı sonlandırmak için derhal harekete geçmenizi ve ilgili İl Sağlık Müdürlüklerine de talimat vermenizi bekliyoruz!

Tokat Dr. Cevdet Aykan Ruh ve Sinir Hastalıkları Hastanesi AMATEM’in bir an önce açılmasını ve başarılı çalışmalarına geri dönmesini istiyoruz.

Gaziantep AMATEM’in temizlenmesi daha ne kadar sürecektir? Derhal açılmasını istiyoruz.

Ankara Büyükşehir Belediyesi’ne sesleniyoruz. Beş yıldır atıl durumda olan Belediyenize ait Temelli Rehabilitasyon Merkezi’nin derhal açılarak bağımlı tedavisinde devreye girmesini bekliyoruz.

Uyuşturucu bağımlılığıyla mücadeleyi görevleri arasında sayan Derneğimiz bu konuyu takip etmeye ve gelişmeleri kamuoyuyla paylaşmaya kararlıdır.

Saygılarımızla.
CKD Genel Merkezi

Facebook
Twitter
WhatsApp