CEZA İNFAZ İNDİRİMİ YASA TASARISINDAKİ YANLIŞLAR DÜZELTİLMELİDİR!

CEZA İNFAZ İNDİRİMİ YASA TASARISINDAKİ YANLIŞLAR DÜZELTİLMELİDİR!

Cumhuriyet Kadınları Derneği kadına ve çocuğa yönelik cinsel suçların toplumumuzdan temizlenmesi yönünde ısrarlı ve hassas bir mücadele yürütmekte olup konuyla ilgili tüm gelişmeleri yakından takip etmektedir. Bu bağlamda, 3. Yargı Paketi Yasa Tasarısı içinde, cinsel dokunulmazlığa ilişkin suçların infaz değişikliği kapsamına alınarak 3/4 koşullu salıverilme oranının 2/3’e düşürülmesini kabul edilemez bulmaktayız. Cinsel suçlardaki infaz indirimi tecavüzcüleri, cinsel istismarcıları ve küçük yaşta evlilikleri teşvik etmek demektir. Tasarı yasalaştığı taktirde kadın ve çocuklara yönelik cinsel suç faillerinin hak ettikleri cezayı almayacakları düşüncesi toplumda hakim olacaktır. Hassasiyeti ve önemi nedeniyle çok zaman infialle karşılanan bu konuda hukukun dikkatli adım atmasını öneriyor ve cinsel suçların infaz değişikliği kapsamından çıkarılmasını talep ediyoruz.

Diğer yandan, uyuşturucu bağımlılığına karşı Hayata Tutun/Hayatta Tutun Kampanyasını yürüten ve sorunun boyutlarına doğrudan vakıf olan bir demokratik kitle örgütü olarak, toplumumuzun en büyük yaralarından birisi haline gelen uyuşturucu bağımlılığı kapsamında uyuşturucu veya uyarıcı maddenin imal ve ticareti suçunda infaz indirimine gidilmesinin son derece yanlış olduğunu değerlendiriyoruz.

Cezaevlerindeki doluluk nedeniyle bir süredir üzerinde çalışılan ve Koronavirüs salgını nedeniyle öne alınan ceza infaz indirimlerinde, toplumsal barışımız ve milli beraberliğimiz yönünden titiz bir çalışma yürütülerek, en az bugünümüz kadar yarınımızın da gözetilmesini bekliyoruz.

Prof Dr. Tülin Oygür
Cumhuriyet Kadınları Derneği
Genel Başkanı

Facebook
Twitter
WhatsApp