CUMHURİYET KADINLARI GÖZÜYLE 1915

CUMHURİYET KADINLARI GÖZÜYLE 1915

Cumhuriyet kadınlarının gözüyle hazırlanan ve 1915 olaylarını anlatan kitapların tanıtım kahvaltısı yapıldı. Etkinlikteki konuşmacılar 1915 olaylarının ‘soykırım’ olarak nitelendirilmesine ilişkin Türkiye’de çalışmalar yapılmamasını eleştirdi. Konuşmacılar bu konuda tek başarının Vatan Partisi lideri Doğu Perinçek’in Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi’nde aldığı karar olduğunu hatırlattı. 

Cumhuriyet Kadınları Derneği (CKD) üyeleri Prof. Dr. Lale Olcay, emekli Tarih Öğretmeni Hacer Öztürk, Araştırmacı Julia Gül Arslan’ın hazırladığı, editörlüğünü Prof. Dr. Dilek Gözütok’un yaptığı “Ermeni Meselesinde Batı’nın İkiyüzlülüğü” ve “Türk Ermeni İlişkilerine Anılarla Işık Tutmak” isimli kitaplar dün tanıtıldı. Ankara’da bir otelde yapılan kahvaltılı toplantıya Atatürkçü Düşünce Derneği Genel Başkanı Tansel Çölaşan, Talat Paşa Komitesi Başkanı emekli Tümgeneral Ali Erdinç, Ulusal Eğitim Derneği Başkanı Nazım Mutlu, Ankara Kulübü Başkanı Metin Özarslan, Kıbrıs Türk Kültür Derneği Genel Sekreteri Gönül Kalyon ve Çocuk hakları uzmanı Avukat Türkay Asma da katıldı. 

‘DEVLETİN YAPMASI GEREKENİ PERİNÇEK YAPTI’
Saygı duruşu İstiklal Marşı’nın okunmasının ardından başlayan etkinlikte ilk olarak CKD Genel Başkanı Canan Arıtman bir konuşma yaptı. Türkiye’de vatandaşların 1915 olaylarını tam bilmediğini söyleyen Arıtman, buna karşı Batı ülkelerinin ciddi şekilde bir lobi yürüttüğünü ifade etti. Arıtman şunları dile getirdi: “Emperyalist yalana dur demeliyiz. 

Türkiye olarak baskı unsuru olmalıyız. Bu mücadeleyi aslında devletimizin yürütmesi gerekmektedir. Hatta bu bir devlet politikası olmalıdır. Ancak ne yazık ki ülkemizde Sayın Doğu Perinçek dışında bu yalana karşı mücadele eden olmadı. Kendisiyle bu yüzden bir kere daha gurur duyuyoruz. Sayın Perinçek devletin yapması gerekeni yaptı.”

‘AİHM KARARI DERS KİTAPLARINDA ANLATILMALI’
Talat Paşa Komitesi Başkanı emekli Tümgeneral Ali Erdinç de konuşmasında Vatan Partisi Genel Başkanı Doğu Perinçek’in Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi’nden aldığı büyük zafere değindi. Türkiye’de Avrasya İncelemeleri Merkezi’nin de (AVİM) çalışmalar yürüttüğünü belirten Erdinç, “Gerçekten ülkemizde 1915 olaylarına ilişkin ciddi ve somut bir çalışma yok. 

Olumlu ve tek hareket Sayın Doğu Perinçek’in Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi’nden aldığı karar. Bu karar ülkemiz için gurur verici. O kararda çok önemli notlar var. Bunları ders kitaplarında anlatmak gerekir. Ama maalesef ülkemizde aktif mücadele eden kimse yok” dedi.

Facebook
Twitter
WhatsApp