CUMHURİYET KADINLARI, YAŞLI ÇINARLARLA BULUŞTU

CUMHURİYET KADINLARI, YAŞLI ÇINARLARLA BULUŞTU

Cumhuriyet Kadınları Derneği Güzelbahçe Şubesi Yönetim Kurulu üyeleri, Güzelbahçe’de hizmet veren Anılar Huzurevi ve Yaşlı Bakım Merkezi’nde yaşamını sürdüren yaşlı çınarlarla bir araya geldi.

Dernek Başkanı Mesude Öney ve üyeler, merkezde tedavi gören yaşlı hastalarla bir süre sohbet eti. Müzik eşliğinde yaşlılarla birlikte oynayan üyeler, onlara hoşça vakit geçirtti.

Özel Anılar Huzurevi ve Yaşlı Bakımevi kurucularından ve Türkiye Alzheimer Derneği Onursal Başkanı Nöroloji Uzmanı Dr. Aysel Gürsoy, ziyaret sırasında yaptığı konuşmada, Alzheimer hastalarının sürekli bakıma ihtiyaç duyduklarını, hasta yakınlarının da bu süreçte günlük yaşamlarını sürdürebilmeleri için destek almaları gerektiğini söyledi. Merkezde hastaların uzmanlar tarafından rehabilite edilerek; sosyal aktivite çalışmaları ile de kaliteli vakit geçirmelerinin sağlandığını belirten Gürsoy,  eğitici programlar, seminerler ve toplantılar ile hasta yakınlarının da Alzheimer hastalığı hakkında bilgilendirildiğini vurguladı.

Yaşlı hasta bakım evleri teşvik kapsamına alınsın

Dr. Gürsoy, Güzelbahçe-Yelki’de 45 kişilik yatak kapasiteli hizmet veren bakım merkezlerini, Alzheimer ve hastane sonrası öz bakımını yapamayan hasta yaşlılar üzerine kurguladıklarını belirterek, sıkıntı ve taleplerini şöyle dile getirdi:

“Alzheimerli hastaların, güvenlik nedeniyle mutlaka bu alanda hizmet veren kurumlarda bakımı sağlanmalıdır. Ancak, hasta yaşlılara hizmet veren kurumların sayısı yeterli değil. Devletin bu konuda ciddi bir politikası yok. Huzurevleri ayrı, yaşlı hasta bakım evleri ayrı formatta ele alınmalıdır. Hasta yaşlılara bakım hizmeti veren kurumların teşvik sistemi kapsamına alınması gerekir. Hizmete uygun fiziki yerlerin olması için devlet desteği şart.”

Canlı rehberlerimiz

Cumhuriyet Kadınları Derneği Başkanı Mesude Öney, yaşlıların hatırlanmaya ve ilgi gösterilmeye hakları olduğunu belirterek, “Burada yaşlılarımızla beraber olmaktan son derece mutluyuz. Büyüklerimizi hayatımızın içerisinde tutmaya özen göstermeliyiz. Yaşlılarımızın hayat tecrübeleri, emekleri, hayata bağlanmaları genç neslimiz için aslında birer rehberdir. Her bir yaşlı çınarla yaptığımız söyleşilerden çok duygulandık, eğlendik ve keyif aldık” dedi.

Öney, sunduğu düzenli ve kaliteli hizmetlerden dolayı bakımevi merkezi yetkilileriyle gurur duyduklarını dile getirerek,“Hasta yaşlılarımıza sabır, sevgi ve emekle çok güzel bakılıyor. Emeği geçen tüm yetkili ve çalışanları tebrik ediyorum”dedi.

Facebook
Twitter
WhatsApp