DİYARBAKIR ANNELERİNE SELAM OLSUN!

DİYARBAKIR ANNELERİNE SELAM OLSUN!

Yerel Seçimde Doğu ve Güneydoğu illerimizde ortaya çıkan durum üzerine yapacağımız açıklamada sözlerime Diyarbakır Annelerine sevgi ve selamlarımızı yollayarak başlamak istiyorum.

Bölücü terör örgütü PKK’nın siyasi kolu HDP tarafından kaçırılan evlatlarının geri verilmesi için nöbet tutan ve HDP’nin kapatılmasını isteyen Diyarbakır Annelerinin bu direnişleri dört buçuk yılı aşmıştır. Bu süreçte, HDP’nin kapatılma davası Anayasa Mahkemesinde raf ömrünü tamamlamış, He De Pe harfleri DEM’e dönüştürülmüş, DEM de Devletin bu süreçteki zaafından yararlanarak ve gözleri kör eden iktidar muhalefet çekişmesinden beslenerek yerel seçimde öne çıkmıştır.

Devletimizin güvenlik güçlerimizle 2015 yılında, PKK’yı ortadan kaldırma kararlılığıyla başlattığı ve sınırlarımız içinde başarıya ulaşan mücadelesi, kirli siyaset eliyle zaafa uğratılma tehlikesine girmiştir. Şimdi Doğu ve Güneydoğumuzda şerefli askerimize hakaret etmeye, “PKK sizi tükürüğünde boğar” demeye, bölgeyi Kürdistan ilan etmeye cüret edenler yerel yönetimlerdedir. PKK’nın siyasi kolu DEM, yerel yönetimler üzerinden Devletimize kafa tutmaktadır.

Başından beri Diyarbakır Annelerinin yanında olduk. Onların direnişi ABD emperyalizminin Türkiye’yi bölme planlarına karşı tarihsel önem taşımaktadır. Dernek olarak HDP Kapatılsın kampanyaları da yürüttük. Bugün gelinen noktada Diyarbakır Annelerini Türkiye’nin en yılmaz savaşçıları olarak görüyoruz. Bölücülerin bölgede yeniden boy göstermeleri, Annelerin direnişinin ülkemizin bütünlüğü için değerini katbekat arttırmıştır.

Onlar sadece evlat nöbeti tutmuyorlar. Türkiye üzerindeki emperyalist oyunun içimizdeki aktörlerini işaret ediyorlar. Onların mücadelesi, Devletin kasasından milyarlarca para ödenen siyasi organları oldukça, bölücü terörün kurutulamayacağını bize öğretiyor. Devletin zaaf içinde olamayacağını ispatlıyor.

Diyarbakır Anneleri gerçek demokrasiyi hepimize sorgulatıyor! PKK’lıların seçimle başa geldiklerini savunmak, Türkiye’nin bölünmesine ikna olmuş zavallıların söylemidir. Yüzlerce yıl ezilmişliğin tüm çilesini beraber yaşamış, Kurtuluş Savaşında yan yana şehit düşmüş, Cumhuriyeti kurmayı ve milletleşmeyi beraber başarmış bir halkın etnik temelde ayrıştırılmasının mümkün olmadığını herkes bilmelidir. PKK/HDP/DEM’e karşı tutulan evlat nöbetinde Türk ve Kürt anneler yan yana durmaktadır. PKK ile mücadelede şehit düşen canlarımız hem Türk hem Kürt’tür. Demokratik seçimler ninnisiyle uyutulanlar! Bizim gerçeğimiz işte budur. Uyanın!

Biz; birlik, dirlik, huzur içinde bir Türkiye istiyoruz. Emperyalist ABD ve Batının ülkemiz üzerindeki planlarını yırtıp artmadan bu hedefe ulaşamayacağımızın bilincindeyiz. Bunun için yatırım ve istihdama yönelik milli üretim seferberliğini başlatıp ekonomik bağımsızlığımızı kazanmak zorundayız. Doğu ve Güneydoğudaki yurttaşlarımızın geleceğe güvenle bakması ancak güçlü bir milli devletin, bölgede korkunç boyutlara varan işsizliği ivedilikle sonlandıracak acil adımlar atmasıyla mümkündür.

Ülkemiz büyük bir ekonomik ve güvenlik mücadelesi içindedir ve bu mücadelenin çok daha yükseleceğini öngörmek zor değildir. Bu süreçte bütün vatansever kadınlarımızı, birlik ve dirlik hedefimizin simgesi Diyarbakır Annelerine destek olmaya çağırıyoruz.

Cumhuriyet Kadınları Derneği

Facebook
Twitter
WhatsApp