GENEL BAŞKANIMIZ PROF. DR. TÜLİN OYGÜR’DEN 8 MART MESAJI

GENEL BAŞKANIMIZ PROF. DR. TÜLİN OYGÜR’DEN 8 MART MESAJI

DÜNYA EMEKÇİ KADINLAR GÜNÜMÜZ KUTLU OLSUN!

On bin yıldan bugüne, dünyanın bakımını sırtına yüklemiş olan kadın fabrikadadır; atölyededir; tarladadır; masa başındadır ve dahi mutfaktadır; çocuğunun okulundadır; evinin temizliğindedir; yaşlının-hastanın başındadır.

Sözün özü;

Kadın katmerli emeğin adıdır! Ve bütün kadınlar emekçidir!

20. yüzyılın başlarında, sanayileşmiş toplumlarda, erkekten çok daha ağır çalışma koşullarına mahkûm edilen ve toplumsal hakları görmezden gelinen kadın işçilerin cesaretle öne atılarak haklarını aramaya başlaması, “8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar Günü” ile simgeleşmiştir. Esasen kadının 19. yüzyılın son çeyreğinde ilk kıvılcımlarını veren eşitlik ve hak mücadelesi, emekçi kadınların isyanıyla birlikte doruğa çıkmıştır. Gelişmiş ve gelişmekte olan ülkelerde, insan haklarının ve demokratik hakların elde edilmesinde, kadın mücadelesi başat rol oynamıştır.

Kadınlarını geri bırakan toplum, geride kalmaya mahkûmdur” diyen Büyük Önderimiz Atatürk’ün uygulamaya koyduğu devrimler ise Anadolu kadınını yerden kaldırıp yükseklere taşıması yönünden eşsiz değerdedir.

Dünyadaki ve ülkemizdeki bütün ilerlemelere rağmen “kadın hakları sorunu” hala bir gerçekliktir. Kadının sadece cinsiyeti nedeniyle, birçok alanda maruz kaldığı hak kayıpları, toplumsal cinsiyet eşitliğini sağlamada, daha gidilecek çok yolumuz olduğunu göstermektedir. Diğer yandan bir insanlık suçu olan “kadına yönelik şiddet”in, bütün kurumların ve toplumun tavizsiz karşı duruşuna gereksinim gösterdiği açıktır.

Ancak en büyük gerçek, tek başına kadının kurtuluşu diye bir program ve siyasetin olmadığıdır. Kadın, en nihayetinde ezilen insanın kurtuluşuyla birlikte özgürleşecektir. Dünyamız, insanlık, o günleri görecektir.

Cumhuriyet Kadınları Derneği olarak, kadın hareketinde verdiğimiz mücadeleyi kararlılıkla ve özellikle emekçi kadınlarla birleşerek sürdürme kararlılığında olduğumuzu bildirir; bütün kadınlarımızın 8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar Günü’nü kutlarız.

Prof. Dr. Tülin Oygür
CUMHURİYET KADINLARI DERNEĞİ
Genel Başkanı

Facebook
Twitter
WhatsApp