İSTANBUL KANALI’NA HAYIR!

İSTANBUL KANALI’NA HAYIR!

Cumhuriyet Kadınları Derneği “İstanbul Kanalı Projesine Hayır” diyerek bir basın açıklaması düzenledi. Genel Merkez’den yapılan açıklama şu şekilde:

İstanbul Kanalı ile projesine, Türkiye’nin en büyük kadın derneği olarak HAYIR  diyoruz.

İstanbul şubelerimiz üyelerimizi de seferber ederek günlerdir T.C Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’na gönderilmek üzere Çevre ve Şehircilik il Müdürlüğü’ne itiraz başvurularını yapıyorlar.

            Sayın Cumhurbaşkanımızın “en büyük hayalim” dediği İstanbul Kanalı projesi kararında ki büyük ısrar  İstanbul Boğazı üzerindeki tehlikeli madde geçişi ile ilgili yükü azaltmaktır. Ancak tehlikeli madde  taşıyan tankerlerin trafiği petrol boru hatlarının hayata geçmesiyle önemli ölçüde azalmış ve Türkiye buna çözüm üretmiştir. Montrö ve Lozan antlaşmaları Türkiye’nin sınır ve egemenlik hakları üzerinde omurga niteliği taşıyan antlaşmalardır ve hiçbir şekilde Türkiye Boğazlar üzerindeki Egemenlik haklarına zarar verecek, bir tartışma yaratacak uygulamalar içine girilemez.

            İstanbul Kanalı projesine;

            *Montrö antlaşması ihlal edilerek Türkiye Cumhuriyeti’nin Boğazlar üzerindeki egemenlik haklarının ortadan kaldırılması,

            *Türkiye’nin jeopolitik olarak bütünlüğünün ve çıkarlarının gözetilmemesi,

            *Ülkemizin güvenliği hiç düşünülmeden hareket edilmesi

            *Bölgede tarım, hayvancılık ve balıkçılığın zarar görecek olması,

            *Su kaynaklarının zarar görecek olması

            *Ekolojik sistem ve iklimin değişmesini sağlaması

            *Trafik ve nüfusun artarak bölgenin tüm yapısının değişecek olması, 

            *Toplam maliyetinin şimdilik kaydıyla 20 milyar dolar olarak öngörülen bu proje ile çocuklarımızın geleceğine aktarılacak kaynakların ziyan edilmesi gerekçeleriyle karşı çıkıyor kabul etmiyoruz.

            Anneler tencerem kaynasın,  çocuğum iş bulsun  derdinde.

            Kasım 2019 verilerine göre ülkemizde dört kişilik bir ailenin açlık sınırı 2075 TL,  yoksulluk sınırı ise 6760 TL dir. Ülkemiz çok zorlu zamanlardan geçiyor.

             Mehmetçiğimiz güneydoğu sınırımızın güvenliğini sağlamak için  operasyon üzerine operasyon yapıyor. ABD ülkemizin birliği ve bütünlüğüne karşı çeşitli faaliyetler üretiyor. Türk kadını olarak hepsine dayanırız, göğüs gereriz ve bugünleri de aşarız. Ama bu ülke gerçeklerine uymayan hayallerinizden vazgeçin.

            Ülkemizin artık MEGA projelere değil ÜRETİM SEFERBERLİĞİNE   acilen  ihtiyacı vardır. Kamu kaynakları çocuklarımızın geleceğini kurtarmak, ülkemizin birlik ve beraberliğini sağlamak ve ekonomik olarak güçlendirmek için üretime harcanmalıdır. 

Cumhuriyet Kadınları Derneği olarak İstanbul Kanalına HAYIR diyoruz. 

Facebook
Twitter
WhatsApp