KÖYLÜ KADINLARDAN ’ÇALIŞKAN KADIN ARILAR’ KOOPERATİFİ

KÖYLÜ KADINLARDAN ’ÇALIŞKAN KADIN ARILAR’ KOOPERATİFİ

Amasya’da yaşayan 20 kadın kurdukları kooperatifle, yöresel lezzetleri yurt çapında pazarlıyor.

Bu proje göçü önleyecek

Ev ekonomisine katkıda bulunan kadınlardan Medine Alkoç, ‘Çocuklar eskiden köyde yaşamak istemiyordu. Şimdi ‘Okuyup geliriz, asgari ücretle çalışacağımıza doğduğumuz topraklarda çiftçilik yaparız’ diyorlar’ ifadelerini kullandı

Amasya’nın Merzifon ilçesine bağlı farklı köylerde yaşayan 20 kadın, ‘Çalışkan Kadın Arılar’ adında bir kooperatif kurdular, ürettikleri yöresel ürünleri Türkiye geneline pazarlıyorlar.

Ev yapımı ürünleri tanıtmak ve ekonomik değere dönüştürmek isteyen kadınlar, Merzifon’un farklı köylerinde yaşıyorlar. Ürettikleri yöresel ürünleri ‘Amesia’ markasıyla pazarlayan kadınlar, üç köyde dört atölye açtılar. Atölyelerde; katmer, peynir, reçel, marmelat üretiliyor. Ürünler, Samsun ve Amasya’daki şubelerinin yanı sıra internetten ve marketlerden tüketiciye ulaştırılıyor.

‘BECEREMEZSİNİZ DEDİLER’

Kadınlardan Medine Alkoç, 100 üyeye ulaştıklarını söyledi. Kendi özgürlüklerini kazanmak ve ürettikleri yöresel ürünleri herkesin tatmasını istedikleri için bu yola çıktıklarını dile getiren Alkoç, şöyle devam etti:

“Amasya İli Damızlık Sığır Yetiştiricileri Birliğinin duyurusuyla bir araya geldik. Önce birbirimizi tanıdık, kooperatifçiliği ve birlikte hareket etmeyi öğrendik. Daha sonra ‘Ne yaparız?’ diye düşündük ve yöresel ürünlerimizi üreterek halkın beğenisine sunmaya karar verdik. Ürünlerimizi üretip fuarlara katıldık. Ürünlerimiz beğenilince yolumuzda ilerlemeye devam ettik. Eşlerimiz ilk başta bu işi beceremeyeceğimizi düşündü. ‘Kooperatifçiliğin ne olduğunu biliyor musunuz? Evde oturmakla kooperatifçilik yapılmaz’ dediler ama biz başaracağımıza inandık ve başardık.”

Hayallerin peşinden gidilmesi gerektiğini söyleyen Alkoç, şöyel devam etti:

“Biz hayalimizin peşinden gittik. Pek çok kadına umut olduğumuzu düşünüyorum. Çevremizdeki kadınların hayallerini, bakış açılarını, en önemlisi de çocuklarımızın bakış açısını değiştirdik. Eskiden çocuklar köyde yaşamak istemiyordu ancak şimdi, ‘Anne okuyup geliriz, asgari ücretle çalışacağımıza doğduğumuz topraklarda çiftçilik yaparız’ diyorlar. Biz köyden kente göçü önlemeye çalıştık. Bunda da başarılı olduğumuzu düşünüyorum.”kaynak: aydinlik.com.tr

Facebook
Twitter
WhatsApp