SAYIN CUMHURBAŞKANI’NA SESLENİYORUZ: TÜRK TARİH KURUMU BAŞKANLIĞINA LİYAKATA DAYALI YENİ BİR ATAMA YAPINIZ!

SAYIN CUMHURBAŞKANI’NA SESLENİYORUZ: TÜRK TARİH KURUMU BAŞKANLIĞINA LİYAKATA DAYALI YENİ BİR ATAMA YAPINIZ!

Milletimiz, PKK; FETÖ; İŞİD gibi her biri ABD piyonu olan, bölücü ve gerici terör örgütlerine karşı verilen mücadelede birleşmektedir. Milletimiz, ekonomik zorlukların aşılmasında yegâne yolun, milli üretim atağı olduğu gerçeğinde de birleşmektedir ve bunu beklemektedir. En son 23 Nisan akşamı, İstiklal Marşımızın, milletçe tek ağızdan okunduğu dakikalarda, bir kere daha görüldüğü gibi; bu birliğimizin temelinde, Atatürk ve onun milli egemenlik ve bağımsızlık ülküsü yatmaktadır.  


Bu gerçeğe rağmen, Atatürk’ün “Türk tarih ve medeniyetini ilmî surette tetkik etmek” amacıyla kurduğu, Türk Tarih Kurumu’nın başına, “din ve ahlak eğitimini amaç edindiğini” belirten Ensar Vakfı’nın yöneticisi ve Milli Mücadeleye ihanet eden İskilipli Atıf Hoca’nın “savunucusu” bir akademisyenin atanması; milli değerlerimiz ve milli birliğimizle başdaşmamaktadır. 


Türk Tarih Kurumu Başkanlığı’na atanan Prof. Dr. Ahmet Yaramış’ın, dünya ve Türkiye meselelerini ne şekilde ele aldığı, kendisiyle ilgili bir konudur. Ancak Atatürk’ün talimatıyla kurulan ve zamanında Yusuf Akçura’ların, Enver Ziya Karal’ların başkanlık ettiği Türk Tarih Kurumu’nun başına, Atatürk’ü ve düşüncelerini bilime-gerçeğe dayalı bakışla kavramış bir bilim insanının getirilmesini beklemek, hepimizin konusudur.  


Atatürk’ün yolunda, milli birlik ve beraberliğimiz için mücadele eden Cumhuriyet Kadınları Derneği olarak, Sayın Cumhurbaşkanı’na sesleniyor ve milli birliğimizin temel direği olan Atatürk’ün kurduğu Türk Tarih Kurumu Başkanlığı’na yaptığı atamayı geri çekerek; liyakate dayalı yeni bir atama yapması çağrısında bulunuyoruz. 


Son söz olarak bildirmek isteriz ki birlik ve beraberliğimize, milletimizin iradesiyle ulaşacağımıza inanıyor; yakın geleceğin güçlü ve mutlu Türkiye’sini, bu iradenin hayata geçireceğine, sonuna kadar güveniyoruz. 

Facebook
Twitter
WhatsApp