SİZLER MİLLETİMİZİN KAHRAMANLARISINIZ

SİZLER MİLLETİMİZİN KAHRAMANLARISINIZ

Cumhuriyet Kadınları Derneği (CKD), evlat nöbetinde birinci yılını bugün dolduran Diyarbakır Annelerini çiçeklerle ziyaret ederek, onlara “Sizler milletimizin kahramanlarısınız” mesajını götürdü. CKD Genel Başkan Yardımcısı Av. Nuriye Kadan başkanlığında bir heyet, bugün anneleri Diyarbakır’da yalnız bırakmazken; CKD Genel Başkanı Prof. Dr. Tülin Oygür de yaptığı yazılı açıklamada annelere seslenerek, “Sizler milletimizin kahramanlarısınız! Son anne evladını alarak HDP binası önünden kalkana kadar, size yanınızda olma sözü veriyoruz” dedi.

CKD Genel Merkezi’nden yapılan yazılı açıklamada, Genel Başkan Prof. Dr. Tülin Oygür’ün şu görüşlerine yer verildi:

“Doğurup büyüttüğü evladı yaşamdan koparılıp, sonu ölümle bitecek, nafile ve haksız eylemlerin içine sürüklenen her anne isyan halindedir. Yüreğindeki yangınla oradan oraya koşturur ‘Evladımı bulun’ diye. Çalmadık kapı bırakmaz. Ama sonunda anlar ki sistemin elini kolunu bağladığı hiçbir makam ve hiçbir kişinin gücü, onun anneliğinden gelen kudrete erişemez. Hacire Ana (Akar), bundan bir yıl önce Diyarbakır HDP il binasının giriş kapısına dayanıp ‘Oğlumu siz kaçırdınız, onu geri vermedikçe buradan ayrılmayacağım’ dediğinde, tek dayanağı annelik hakkından gelen büyük gücüydü. Eylemini tek başına başlattı; yanımda kim var diye bakmadı. Kimse Hacire anayı oradan sökemedi. Beş gün sonra oğluyla kucaklaştı.

Bugün 150 aile evlat nöbetindedir. On beş evladımız, bölücü terör örgütü PKK’nın elinden kurtularak ailelerine ve devlete teslim oldular. Umut dolu yeni bir hayatın yolları döşeniyor onlar için… Bütün evlatlarımızı geri istiyoruz. Hepsi gelecek, başka yolu yok!”

Prof. Dr. Oygür, açıklamada, Diyarbakır Annelerinden ekranlara yansıyan ve hafızalara kazınan “Diyarbakır’da genç bırakmadınız. Ya cezaevinde ya da toprağın altındalar. Başlarım sizin Kürdistan davanıza !” ve “Elin çocuğunu Amerikan uşaklığına gönderen sen !” feryatlarını hatırlatarak, sözlerini şu ifadeleri kullandı:

“Cesaret kimdeymiş? Mangalda kül bırakmayan siyasetçilerde mi, aydınlarda mı, sanatçılarda mı? Yoksa evlatlarını çalarak yüreklerini yakanların kapısının nerede olduğunu gayet iyi bilen Kürt kökenli annelerimizde mi? Bu süreç bunu herkese gösterdi. Ne tehditlere ne de utanmaz hakaretlere boyun eğdiler.”

Prof. Dr. Tülin Oygür, sözlerini şöyle sürdürdü:

“PKK için terör elemanı devşiren HDP’den, evlatlarını geri isteyen siz annelerimiz; Türk milleti olarak bölücülüğe karşı verilen vatan savunmasının güçlü ve kahraman neferleri oldunuz. Türk’le Kürt’ün kardeş olduğunu, emperyalizmin piyonu HDP/PKK’nın bizleri bölemeyeceğini, bölge halkının artık gerçekleri gördüğünü ve devletimize güvendiklerini, en yalın ve en sahici kelimelerle milletimize ve dünyaya siz anlattınız.

Size inanmayanların yüreklerindeki mühürleri erittiniz. Çığ gibi büyüyen “HDP Kapatılsın” kampanyasına esin kaynağı oldunuz. Cesaretiniz ve dirayetiniz cümle âleme örnek oldu. Dünyanın en haklı davasını güderek, tarih yazdınız! Sizler milletimizin kahramanlarısınız! Son anne evladını alarak kalkana kadar, size yanınızda olma sözü veriyoruz.”

Facebook
Twitter
WhatsApp