YSK'nın İstanbul Kararıyla İlgili Basın Açıklaması

Yüksek Seçim Kurulu, ‘Bazı sandıklarda sandık kurulu başkanlarının kamu görevlisi olmaması ve bazı sandıklarda bir kamu görevlisi üyenin bulundurulmaması’ gerekçelerini ileri sürerek, İstanbul seçimlerinin iptaline karar vermiş bulunmaktadır. 

Öncelikle belirtmek gerekir ki, Yüksek Seçim Kurulu, bu kararı ile daha önce verdiği kararlara aykırı bir tutum izlemiş ve kendi uygulamalarına ters düşmüştür. Bizzat kendi sorumluluk alanında bir hususun yerine getirilmemesinin yükünü seçmene yüklemiş olması kabul edilemez. 

Türkiye Cumhuriyeti Devleti, bir yandan vatan bütünlüğünü ve bağımsızlığı hedef alan emperyalist tehditlerle mücadele etmekte bir yandan ağır ekonomik sorunlarla boğuşmaktadır. Bu koşullarda, sorunlarımıza acil çözümler üretmek için milletin birliğini temin etmek elzemken, ülkenin yeniden bir seçim sürecine sürüklenmesi, hangi partiye oy vermiş olursa olsun Türk Milleti’nin hiçbir ferdinin yararına değildir. 

Türk Milleti, kaos yaratmak isteyenlere fırsat vermeden, vatanın ve milletin bölünmez bütünlüğüne karşı duyduğu sorumluluk bilinciyle, sağduyu ile tercihini yapacaktır.

Cumhuriyet Kadınları Derneği Genel Merkezi