ARITMAN’DAN ERZURUM’DA YAŞANAN OLAYA TEPKİ

ARITMAN’DAN ERZURUM’DA YAŞANAN OLAYA TEPKİ

Genel Başkanımız Canan Arıtman, Erzurum’da 17 ve 24 yaşındaki genç kadına yapılan saldırıya tepki gösterdi. Arıtman, yaşanan bu saldırıların giderek arttığını hatırlattı ve mevcut yasalardaki cezaların indirimsiz şekilde uygulanmasını talep etti.

Erzurum’da Mayıs ayında yaşanan ancak açılan dava sonucu ortaya çıkan işkence görüntüleri kamuoyunda ses getirdi. Yaşanan olayda dağlık alana götürülen 17 ve 24 yaşındaki iki genç kadın dakikalarca dövülüyor ve ardından da bıçak zoruyla tecavüze uğruyor. Bu anların cep telefonuyla kaydeden sanıkların yargılanması da önceki gün Erzurum’da başladı. Dehşete düşüren bu görüntülere tepkiler de gecikmedi. CKD Genel Başkanı Canan Arıtman yaşanan olayla ilgili Aydınlık Gazetesi’ne konuştu. Kadın ve çocuklara yönelik taciz, tecavüz olaylarında ülke olarak tablonun kötü olduğunu söyleyen Arıtman, “Ne yazık ki bir şiddet toplumu olduk. Nereye bakarsak şiddet görüyoruz. Kadınlara, çocuklara, hayvanlara… Hangisini sayalım… Toplum olarak bu gidişi durdurmamız ve nedenlerini sorgulamamız lazım” dedi.

KİNDAR VE DİNDAR NESİL YETİŞTİRENLER BU NOKTAYA GETİRDİ

Çözümün başta eğitimden geçtiğinin altını çizen genel başkanımız şunları ifade etti: “Bu şiddetin çaresi eğitimdir. Bu konuda maalesef ülkemizde eğitim eksiktir. Kindar ve dindar nesil yetiştireceğiz diyenler toplumu bu noktaya getirdi. Ayrıca milletvekili olduğum dönemde de defalarca söyledim; çocuklarımıza öfke kontrolü konusunda eğitim vermemiz lazım. Bakın sinirlenip öğretmenini öldürüyor, kriz geçiriyor kız arkadaşını, eşini katlediyor! Maalesef ülkemizde kadına yönelik şiddet, taciz ve tecavüz her geçen gün artarak devam ediyor. Sivil toplum örgütleri bunlara ilişkin verileri ortaya koyuyor ancak devletimizin de rakamları ciddi şekilde ortaya koyması lazım. İçişleri Bakanlığı, Emniyet Genel Müdürlüğü bu sayıları açıklamıyor. Bizim yasalarımızdaki cezalar gerçekten uygulansa caydırıcı niteliktedir. O yüzden başta eğitimle bu işi çözmek ardından da caydırıcı nitelikle cezaları ortaya koymak gerekiyor. Mevcut yasalarımızdaki cezalar indirimler olmaksızın uygulanırsa caydırıcı olabilecek ölçülerdedir. Yargıçlar indirimleri çok geniş kullanmamalıdır. Öte yandan topluma model olan kişiler; örneğin siyasetçiler, futbolcular, dizi oyuncuları… Siyasetçiler her gün birbirlerine hakaretler, tehditler ediyor. Özellikle gençler bundan kötü etkileniyor.  Bu yüzden başta hükümet yetkilileri olmak üzere hepimize görevler düşüyor.”

Kaynak:Aydınlık

Facebook
Twitter
WhatsApp