AYLA SALMANLI BASIN DUYURUSU

AYLA SALMANLI BASIN DUYURUSU

   Cumhuriyet Kadınları Derneği üyesi ve Eskişehir Şubemizin Şube Sekreterliği görevini de üstlenen Sayın Ayla Salmanlı örnek bir Cumhuriyet kadını ve öğretmenidir. Örgütlü olduğu Eğitim ve Bilim İşgörenleri Sendikası (Eğitim İş) 07.12.2019 tarih ve 156 sayılı kararı ile Merkez Genel Kurul tarafından kesin karar verilmek üzere “SÜREKLİ OLARAK ÜYELİKTEN ÇIKARILMA” ile cezalandırılmıştır. Cezaya Sayın Ayla Salmanlı’nın Diyarbakır annelerini ziyaret ederek, konfederasyon adına basın açıklaması yapması gerekçe gösterilmiştir. İlgili video ve basında çıkan haberler izlendiğinde açıklamanın konfederasyon adına yapılmadığı açıkça görülmektedir. Verilen cezanın gerçek konusu Diyarbakır annelerinin ziyaret edilmesi olduğu anlaşılmaktadır.

   Eğitim iş kuruluş amaçları arasında c bendinde  ; “Üyelerinin üstün sorumluluk duygusuna ve eğitim gücüne dayanarak; Atatürk’ün önderliğinde kurulan Türkiye Cumhuriyeti’nin bağımsızlığını, egemenliğini, ulus ve ülke bütünlüğünü, laik düzenini,  demokratikleşme ve ulusal eğitim hedefini geliştirerek korumak ve sonsuza kadar yaşatmak için elinden gelen her türlü çabayı gösterir.” denmektedir.

   Eğitim İş’in Genel Merkez Yönetim Kurulu, Amaç maddesinde de ifade edilen Türkiye Cumhuriyeti’nin bağımsızlığını, egemenliğini, ulus ve ülke bütünlüğünü korumaya hizmet eden eylemleri ile pkk terör örgütüne karşı direnen Diyarbakır annelerini ziyaret etmemiş, bu konuyla ilgili bir açıklama yapma gereği duymamışlardır. Eğitim İş Genel Merkez Yönetim Kurulu, Diyarbakır annelerinin hüznünü, umudunu ve direnişini paylaşan, pkk terör örgütünün elindeki çocukların ailelerine teslim edilmesini isteyen bir Cumhuriyet öğretmenini de sendikadan disiplin kurulu kararı ile cezalandırarak konumlarını netleştirmiş bulunmaktadır. Eğitim İş merkez yönetiminin iddia ettiği gibi sendika yönetiminin antiemperyalist olduğu ve PKK dâhil tüm terör örgütlerine karşı duruşunun net olduğu iddiaları havada asılı kalmıştır.  Alınan karar, kâğıt üzerinde güzel kurulan cümleleri anlamsızlaştırmıştır.

   Eğitim ve Bilim İş görenleri Sendikasının değerli üyelerine sesleniyoruz. Derneğimizin üyesi ve yöneticisi olmasından gurur duyduğumuz Cumhuriyetin değerli öğretmeni Ayla Salmanlı’ya gösterilen bu tutum dikkatinizden ve değerlendirmenizden kaçmasın. Atatürk’ü sevmek, O’nun resimlerini asıp, imzasını dövme yaptırmak değildir. Atatürk sevgisi Bağımsızlık aşkıdır, Atatürk sevgisi ülke bütünlüğüne sahip çıkma ve Cumhuriyet Devrimlerine bağlılıktır. Amacına bütün bunları yazan sendikanın, nitelikli üyelerini disipline verip gözden çıkarması bütün üyeler için uyarıcı olmalıdır. Kardeş kuruluşlardan birisi olarak gördüğümüz Eğitim İş Sendikasının Diyarbakır da annelerin yaşayarak deneyimlediği Amerika ve İsrail oyunlarına, HDP sever konumlara düşmeyeceğini, üyelerinin genel kurulda bu yanlışı düzelteceklerini umut ederek tüm Eğitim İş camiasını dostlukla uyarıyoruz.

SAYGILARIMIZLA;

Facebook
Twitter
WhatsApp