CKD: KADIN HAREKETİ EMPERYALİZMİN ELİNDEKİ OYUNCAK OLAMAZ

CKD: KADIN HAREKETİ EMPERYALİZMİN ELİNDEKİ OYUNCAK OLAMAZ

Cumhuriyet Kadınları Derneği Genel Merkezi, son günlerde gündemden düşmeyen ‘Las Tesis’ dansı ile ilgili basın açıklaması düzenledi. Kadın hareketini emperyalizmin elindeki oyuncak olmaktan kurtarmak hepimizin görevidir diyen CKD’nin açıklaması şu şekilde:

“Dünyada hiçbir milletin kadını “Ben Anadolu kadınından fazla çalıştım. Milletimi kurtuluşa ve zafere götürmekte Anadolu kadını kadar emek verdim” diyemez…!”

“Türk kadını dünyanın en aydın, en erdemli, en ağır kadını olmalıdır”

“Kadınlarımız için asıl mücadele alanı, asıl zafer kazanılması gereken alan biçim ve kılıkta başarıdan çok; ışıkla, bilgi ve kültürle, gerçek faziletle süslenip donanmaktır”

Ulu önder Atatürk’ün sözleri ile Cumhuriyet Kadını, ülkesine bağlı, milletini kurtuluşa ve zafere taşımak konusunda istekli, topluma karşı sorumluluk duyan, erdemli, biçimsel ve yüzeysel değil ışıkla bilgi ve kültürle süslenen, donanan kadındır.

Değerli Basın;

Şili de başlayıp bir moda gibi yayılan Las Tesis eylemleri Şili için, Şili de yaşananlar için anlamlı bulunabilir. Ancak bir eylemi ülkemizin gerçekleri ve kendi kültürümüzün süzgecinden geçirmeden olduğu gibi kopyalayıp yapıştırarak uygulamak çok yanlıştır. En son aynı dansın uzun namlulu silahlar ile PKK nın Kadın Özgürlük Gücü ismi altında yapılmış olması herkes için uyarıcı olmalıdır.

Kadına yönelik şiddet, taciz ve tecavüzün önlenmesi farklı kurumların işbirliği ve ortak mücadelesi ile sağlanabilir. Kolluk kuvvetleri ve yargı, ilgili bakanlıklar ve kadın hareketine önderlik eden kitle örgütlerinin işbirliği ile yaşanacak şiddet vakalarında azalma kaydedilebilir. Üstüne düşen sorumluluğu yerine getirmek, çözümün parçası olmak için çalışmak yerine polise, yargıca, hakime tecavüzcü, katil diyerek dans etmek kadın hareketini emperyalist merkezlerin oyuncağı haline getirmekten başka bir şey değildir. Türkiye Cumhuriyeti Devletine katil diyerek hele hele meclis sıralarından, milletin vekili ve çözüm üreteni olman gerektiği halde bağırıp çağırmak son derece yakışıksızdır.

Bir dansın, protestonun aynı anda birçok ülkede dalga dalga yayılıyor olması, Türkiye Cumhuriyeti Devletine meclis sıralarından katil diye bağırttırılması Biz Cumhuriyet Kadınları Derneği üyelerinin gözünden kaçmamıştır. Türkiye’nin birliği ve bölünmez bütünlüğüne kastedecek düşmanların çeşitli kisvelere bürünerek ülkemize zarar vermeye çalışmaları bizler için şaşırtıcı değildir.

Kadına ve çocuğa yönelik şiddet, taciz ve tecavüz ve her türlü cinsiyet ayrımcılığı ile mücadele edeceğiz. Bu mücadelemizi Cumhuriyet devrimlerine olan bağlılığımız ve vatanımıza olan sevgimizle ile kendi ülkemizin gerçeklerinden kopmadan ve çözüm için durmaksızın çalışarak sürdüreceğiz.

Cumhuriyet Kadınları Derneği olarak kadın hareketi içindeki tüm dostlarımızı uyarıyoruz. Kopyalamak değil yaratıcı olmak zorundayız. Bu dans, uzun namlulu silahlar ile teröristler tarafından yapılıyorsa durun ve düşünün.

Kadın hareketini emperyalizmin elindeki bir oyuncak olmaktan kurtarmak hepimizin görevidir.

Facebook
Twitter
WhatsApp