ÇOCUKLARINIZI NETFLİX’TEN KURTARIN!

ÇOCUKLARINIZI NETFLİX’TEN KURTARIN!

“Şimdilerde pedofiliyi olumlayan filmlere de yer açan Netflix’te, yarınki adımın ensestin propagandası olmayacağından kim emin olabilir. Netflix’i ‘masum’ bir eğlence medyası olarak görmek, büyük bir yanılgıdır. Gözünüzü dört açın!”

Ülkemizde bir buçuk milyon dolayında üyeliği olduğu tahmin edilen ABD çıkışlı Netflix yayın platformunun, her istendiğinde, her ortamda ve her tür dijital aygıtla film ve dizilere ulaşabilme konforunu sunarken yetişme çağındaki çocuklarımız için tehlikeli bir alan yaratmakta.

Netflix’teki dizi ve filmlerin içeriklerinde arasız pompalanan ‘cinsellik dünyası’, özellikle çocuk ve gençlerimizde cinselliğin aşırılaştırılması; sapkınlıkların ‘normalleştirilmesi’; cinsel kimliksizleşmenin özendirilmesi gibi, sağlıklı cinsel gelişimlerini engelleyecek ciddi riskler taşımaktadır. On yaş altı çocukların severek izledikleri çizgi filmlerin içeriklerine, ‘eşcinsel’ çocukların; eşcinsel ‘ebeveynler’in ve ‘cinsiyetsiz’ karakterlerin sokuşturulmuş olması, vahimdir. Bütün bunları, ‘yaratıcı özgürlükler’ diyerek savunan Netflix, çocuklarımızın zihinlerine saldırmaktadır! Hiç uzun olmayan bir vadede çocuklarımızın aile yapımızı, milli değerlerimizi, geleneklerimizi küçümseme ve sorgulama eğilimine gireceklerini söylemek abartı değildir.

Netflix abonelerinin büyük çoğunluğu, bugün ABD dışı ülkelerdendir; buna ülkemiz de dâhildir. Bütün dünya oturmuş, emperyalist Batının yeni toplum inşasında, insanî ve toplumsal değerlerin gerilik sayıldığı ve alay konusu haline getirildiği; sınırsızlıkta ‘sınır tanımayan’ neoliberal ideolojinin bu ‘eğlencesini’ izlemektedir. Şimdilerde pedofiliyi olumlayan filmlere yer açan Netflix’te, yarınki adımın, ensestin propagandası olmayacağından kim emin olabilir.

Baskılar sonucu bir iki dizinin geri çekilmesi sağlanmış olmakla birlikte, Netflix durmamaktadır ! Afişi ve açıklamayı değiştirmekte fakat ‘özgürlük’ diyerek, tepki çeken bu dizi veya filmleri yayınlamayı sürdürmektedir. Bize düşen ise Batıdan gelen her şeyi doğru ve mubah sayan, Batılılığı çağdaşlık zanneden anlayışımızı, kullandığı araçlardan birisi de Netflix olan neoliberal ideolojinin toplumumuza buyurduğu söylemler üzerinden sorgulamaktır.

Şayet çocuklarımızı bütün canlılara ve doğaya saygılı; yardım sever; dürüst; çalışkan; devletine ve milletine bağlı aydın bireyler olarak yetiştirme isteğimizde samimi isek, o zaman tek yolumuz, Atatürk’ten miras, millete duyulan büyük sevgi ve inançla, bilimin ışığında ilerlemektir.

Facebook
Twitter
WhatsApp