NEVRUZ BAYRAMI TÜRK ULUSUNA KUTLU OLSUN

NEVRUZ BAYRAMI TÜRK ULUSUNA KUTLU OLSUN

Nevruz, kelimenin aslı Farsça dilinden , yeni gün gün ışığı anlamına gelmektedir. Medeniyetler arası farklı zaman dilimlerinde kutlanmaktadır. İran takvimine göre yılın ilk günüdür.
21 Martla birlikte havalar ısınmaya, karlar erimeye, ağaçlar çiçeklenmeye, toprak yeşermeye, göçmen kuşlar yuvalarına dönmeye başlar. Bu nedenle 21 Mart bütün varlıklar için bir uyanış , diriliş ve yaradılış günü oarak kabul edilerek NEVRUZ/ YENİGÜN Bayramı adıyla kutlanır. Türk kültüründe Nevruzun bir adı da Ergenekondur.
Orta Asya’da yaşayan Türkler, Anadolu Türkleri, 21 Martta Nevruz Bayramını çok geniş bir coğrafyada kutlamaktalar. Türki Cumhuriyetlerde 21 Martta başlayan en az bir hafta süren büyük şenlikler yapılır. At yarışları, cirit ve ateşten atlama gibi Türklere özgü etkinlikler, ziyafetler düzenlenir. Özellikle yeşil bitkiler, taze buğday sürgünleri yenir.

Türk tarihinin her döneminde Nevruz varlığını devam ettirmiştir. Cumhuriyetle birlikte yerleştirilmeye çalışılan ulus bilincine bağlı olarak özellikle Atatürk tarafından Nevruzun daha geniş katılımlı kutlanması teşvik edilmiştir.(21 Mart 1921)

Birleşmiş Milletler 2010 yılında 21 Martı “Dünya Nevruz Bayramı” ilan etmiştir.
Yüzyıllardan beri kutlanan Türk bayramı NEVRUZ ulusumuza kutlu olsun. Ülkemize barış, huzur, güven insanlarımıza mutluluk getirsin

CKD Genel Merkezi

Facebook
Twitter
WhatsApp