TÜLİN OYGÜR YENİDEN GENEL BAŞKAN HEDEF 100 BİN KADIN!

TÜLİN OYGÜR YENİDEN GENEL BAŞKAN HEDEF 100 BİN KADIN!

Cumhuriyet Kadınları Derneği (CKD), “Cumhuriyetin 100. Yılında 100 Bin Kadınla Birleşiyoruz!” sloganıyla 10. Olağan Genel Kurulu’nu topladı. İçkale Otel’de yapılan Genel Kurul’da CKD Genel Başkanlığına delegelerin tamamının oyunu alarak yeniden Prof. Dr. Tülin Oygür seçildi. Türkiye’de kadın hareketine yön verecek yeni Yönetim ve Denetleme Kurulu seçimi yapıldı. Toplantıda, yeni üyeler için rozet töreni de düzenlendi.

Genel Kurul, depremde kaybettiğimiz yurttaşlarımız için saygı duruşuyla başladı. Açış konuşmasında deprem felaketi üzerine geçmiş olsun dileklerini ileten Prof. Dr. Tülin Oygür devletin ve milletin el ele verdiğini belirterek kamucu sisteme geçilmesinin zorunlu olduğunu söyledi. Oygür, Cumhuriyet Kadınları Derneği’nin devrimci ve milli kadın hareketinin biricik temsilcisi olduğunu ifade etti, Cumhuriyetin 100. Yılında 100 bin kadını birleştireceklerini vurguladı. Oygür’ün konuşmasından öne çıkanlar ise şöyle:

 “Arkamızda bıraktığımız üç yılın Derneğimiz açısından esas ayırt edici yönü maalesef çoğu kitle örgütünde hâkimiyeti ele geçiren emperyalist Sorosçu neoliberal düşüncenin bu Dernekte yuvalanamayacağını açık şekilde göstermek olmuştur. Bölücülerle kol kola yürüyen, neoliberal yozlaşmayı “özgürlükçülük” diye, “demokratik haklar” diye millete yutturmaya çalışan emperyalist Batıcı kesimlerin saldırılarına karşı dik durduk! “PKK’nın siyasi kolu HDP Kapatılsın” diyerek, Diyarbakır Annelerinin yanında durarak, İstanbul Sözleşmesi’nin tehlikelerini anlatarak, neoliberalizmin uyuşturucu ve cinsiyetsizlik zehirlerine karşı ayağa kalkarak, “kadın üretirse Türkiye yükselir” diyerek Cumhuriyet Kadını kimdir, milletimize gösterdik!  

Bu bağlamda; geçen yıl, 8 Mart Emekçi Kadınlar Gününde binlerce kişinin katılımıyla düzenlediğimiz “Yükselen Kadın Yükselen Türkiye Mitingi”, Derneğimizin emperyalist Batının aparatları haline gelmiş sözde kadın hakları savunucusu örgütlerle kesinkes hesaplaştığı, tarihsel bir miting olmuştur. Bu mitingle, 8 Mart Emekçi Kadınlar Gününü erkeğe, aileye ve devlete düşmanlık gösterisine çevirenlere; kadının üreterek yükselme ve erkekle beraber milli devletimizi yükseltme iradesini taşıyan binlerce yurttaşımızla cevap verdik.

Salgından sonra sahaya ilk indiğimiz 2021 Ekim ayında, broşür ve pankartlarımızda “Uyuşturucuya Karşı Anneler Hareketi” yazıyordu. O günden bu yana annelere ve ailelere çocuklarını uyuşturucudan korumada en değerli kalkanın kendileri olduğunu ve bunun yollarını anlatıyoruz. Gençlerimizin zehirlenmesine izin vermeyeceğiz! Onların Atatürkçü bilinçle ülkeye ve millete hizmet etmesinin önündeki engelleri kaldıracağız! Uyuşturucuya Karşı Anneler Hareketini yeni iş birlikleriyle mahalle içlerine, evlere yayacağız.

Neoliberalizmin aileyi ve milli devletimizi hedef alan LGBT dayatmasını topluma anlatmak üzere her kesimden yurttaşımızla birlikte İstanbul ve İzmir’de “LGBT Dayatmasına Karşı Büyük Aile Buluşması” mitinglerine katıldık. Binlerin katıldığı bu mitinglerde kürsüye çıktık; LGBT gerçeğini anlattık ve Atatürk’ün kurduğu Cumhuriyetimizde aile yapımızı ve milli devletimizi koruyacağımızı haykırdık.

1980’de geçtiğimiz serbest piyasa ekonomisinin bugün getirip önümüze koyduğu ağır ekonomik tablo, ülkemiz için yegâne çıkış yolunun bu sistemi terk etmek ve devletçi düzenlemelerle üretim seferberliğine başlamak olduğunu ortaya koymuştur. Zorunlu olduğumuz devletçi ve planlı üretim seferberliğine kadın nüfusumuzun da sevk edilmesi gerektiğinden yola çıkarak, ikinci büyük saha çalışmamız olan “Üretim ve İstihdamda Kadın Zirveleri”ni düzenledik. Şubelerimizin başarıyla yürüttükleri bu çalışma sayesinde çok farklı çalışma statüsündeki kadınlarla buluştuk ve onların sesi olduk. Kadınlarımızın piyasa ekonomisiyle uğratıldıkları bastırmaya karşı bilinçlerinde gelişen üreterek yükselme isteklerini ve bunun için devletten güçlü müdahaleler beklediklerini anlattık.

Kadına yönelik şiddetle mücadeleyi daima tarihsel gerçekliğinden bakarak ve bilimin ışığında işledik. Kendini bu mücadelenin arkasına saklayarak milli devlete, erkeğe ve en çok da kadına düşmanlık yapan topluluklara karşı sesimizi yükselttik. Kadınımızı üretici güçlere dâhil ederek ve toplumda Cumhuriyet kültürünü yeniden hâkim kılarak ayrımcılıktan ve şiddetten kurtaracağız dedik.

İki yıl gibi kısa sürede fakat büyük bir inançla ortaya koyduğumuz bu eylem ve söylemlerimizle Cumhuriyet Kadınları Derneği, Türk Kadın Hareketi’nin Atatürk Devrimleri çizgisinde tutulmasında ve buradan ilerlemesinde tarihsel önemde başarı göstermiştir. Bunu cesaretle, bilgiyle ve büyük millet sevgimizle başardık! Gururla ifade ettiğimiz bu gerçek şimdi önümüze, yüzbinlerce kadını ülkemizin onurlu geleceği için çalışmalara katmak görevini koymuştur. Üç yıl önce Cumhuriyet Kadınları Derneği’ni her kesimden kadınla buluşturmak üzere karar almıştık. Bizi başarıya götüren bu kararımız olmuştur. Büyük kadın kitlelerini bünyemizde buluşturma kararımızı da başarıya ulaştıracağız! Cumhuriyetimizin 100. yılında yüzbinlerce kadını CKD’de birleştireceğiz! Onurlu geleceğimizi kadınlarımızla kurgulayacağız!”


            Genel Kurul’a Vatan Partisi Genel Saymanı Yıldırım Gençer, Vatan Partisi MYK Üyesi Şule Perinçek, Yeni Dünya İş İnsanları Platformu Başkanı Havva Firdevs Külünk, Türkiye Gaziler ve Şehit Aileleri Vakfı Başkanı Lokman Aylar, Harp Malulleri Derneği 2. Başkanı Doğan Gömük, Kamu-Der Bakanı Cevdet Baştuğ, Kimse Geride Kalmasın Derneği Başkanı Dr. Figen Ar, Boyalı Fengere Kadın Eli Tarımsal Kalkınma Başkanı Bahriye Süer, Türk Kadınlar Konseyi Başkanı Fatoş İnal, Türk Sanatçılar Birliği Genel Başkanı Murat Demirbaş, Türkiye Gençlik Birliği Genel Sekreteri Samet Kunt, Epilepsi ve Yaşam Derneği Başkanı Ebru Öztürk, Hüseyin Gazi Cem Evi Dedesi Hüseyin Öz, Horasan Erenleri Federasyonu Başkanı Mehmet Şahin katıldı.
‘CKD TÜRK KADINININ İKİNCİ KURTULUŞUNA LİDERLİK EDİYOR’

Vatan Partisi Genel Saymanı Şehmus Yıldırım Gençer: “Ne mutlu ki Türkiye’nin bir Cumhuriyet Kadınları Derneği var. Türkiye’nin belki de en şanslı kadın önderleriyle birlikteyiz. Cumhuriyet Kadınları Derneği Atatürk’ten sonra Türk kadının ikinci kurtuluşuna liderlik yapıyor. Atatürk döneminde Türk kadını büyük kazanımlar elde etti. Ancak daha sonraki Atlantik sistemi Türk kadınını esirleştirmeye çalıştı. Cumhuriyet Kadınları Derneği, batıdan gelen LGBT dayatmasına, uyuşturucuya karşı Türk kadınına liderlik yapıyor. Üretmek isteyen Türk kadınına önderlik yapıyor. Teröre karşı Diyarbakır annelerinin sesini yükseltip onlara omuzdaş oluyor. Uyuşturucuya karşı annelerle birlikte mücadele ediyor. Önümüzdeki zorlukları örgütlü olarak, iktidarda söz sahibi olarak aşabiliriz.”

‘ANADOLU’DAKİ KADINLARA PARA DEĞİL MAKİNE VERİYORUZ’

Yeni Dünya İş Kadınları Platformu Kurucu Başkanı Havva Firdevs Külünk: “Müslüman bir iş kadını olarak yardım değil istihdam seferberliği başlatmak için 10 senedir Anadolu’daki kadınlara atölye kuruyoruz. Para değil makine veriyoruz. Hafta içi işte çalışıyorum hafta sonu Anadolu’ya gidiyorum. Arkadaşlarımızla beraber dedik ki kendi maaşımızı kadınlara sermaye yapacağız. 10 ile ulaştık. Burada kadın kooperatifleri seferberliğini başlattık. Biz kadınlar birbirimize destek olacağız. Deprem sonrasında da tüm kadınlar ayağa kalkıp seferberlik başlattı. 2023’te cezaevlerinde atölyeler kuracağız. Bir sanayicimiz içeride üretilenlerin satışını yapacak. En son ocak ayında Doğu beyi ağırladık konuk olarak. Toplantımıza katıldılar ve üretim ve istihdamı konuştuk. İnşallah genel kurulunu, çalışmalarınız çok daha fazla kadına ulaşır. LGBT ve uyuşturucu bizim önümüze çok büyük faciadır. Bunu öngörüp mücadele ettiğiniz için teşekkür ediyorum.”

‘CUMHURİYET KADINLARI OLARAK İYİ Kİ VARSINIZ’

Kamu-Der Genel Başkanı Cevdet Baştuğ: “10. Olağan Genel Kurulunuzun başarılı geçmesini diliyorum. Ülkemizde bir deprem felaketi yaşadık. Kıyamet nedir derseniz kıyamet depremdir. Allah bu kıyameti bir daha bize göstermesin. Cumhuriyet kadınları olarak iyi ki varsınız. Kongrede başkan seçilecek arkadaşımıza başarılar diliyorum.”

‘DEPREM FELAKETİNİN YARASINI BİRLİKTE SARACAĞIZ’

Horasan Erenleri Dernekler Federasyonu Genel Başkanı Mehmet Şahin: “Bizim için bu kapıdan giren herkesi candır. Mustafa Kemal Atatürk, ‘Dünyada ne kadar güzel bir şey varsa kadınların eseridir’ demiştir. Pir Sultan Abdal, ‘Gelin canlar bir olalım, iri olalım, diri olalım’ demiştir. Geçtiğimiz günlerde yaşadığımız deprem felaketinin yarasını da birlikte saracağız.”

‘CKD EMPERYALİZME KARŞI DİMDİK AYAKTA’

Epilepsi ve Yaşam Derneği Başkanı Ebru Öztürk: “Türkiye’de epilepsi konusundaki tek derneğiz. Her zaman kadınları ön plana çıkarıyoruz. Tarih olarak baktığımızda kadına ne kadar çok değer verildiğini biliyoruz. Bizim kültürümüzde en önemli kelime ‘Ana’dır. Ülkemizin farklı noktalarında kadınlarımızı bilgilendirmek için çok çalışma yapıyoruz. Şu anda İçişleri Bakanlığı ile yürüttüğümüz bir çalışma var. Milli Eğitim Bakanlığı ile de bir çalışmaya başlamak üzereyiz. CKD her zaman farkındalık yaratmıştır. Çünkü her zaman emperyalizme karşı dimdik ayaktadır.”

İŞTE KADIN HAREKETİNİN LİDERLİĞİ

Divan Başkanlığını Av. Zerrin Öztürk’ün yaptığı Genel Kurul, Faaliyet raporu ve Mali Raporun sunumunun ardından delegelerin konuşmasıyla devam etti. Konuşmaların ardından sandığa giden delegelerin tamamının oyunu alan Prof. Dr. Tülin Oygür yeniden Genel Başkan seçildi. Genel Yönetim Kurulu Üyeliklerine seçilen isimler ise şöyle:

NURİYE KADAN- Genel Başkan Yardımcısı, Avukat

AYSAN CANVER – Genel Sekreter, Em. Dışişleri Memuru

GÖNÜL YURTCİCEK- Genel Sayman, Emekli

SELENGA ARTAR YAĞCI –Genel Sekreter Yardımcısı, Aile Danışmanı

GÜLSEM YILDIZ- Genel Sayman Yardımcısı Em. İşçi

MELEK GÜVENÇ- Halkla İlişkilerden Sorumlu MYK Üyesi, Em. Memur

GÜLÜMSER HEPER- KARDİYOLOG

MELTEM AYVALI- ECZACI, VATAN PARTİSİ ÖNCÜ KADIN GENEL BAŞKANI

ARMAĞAN PAK – EM. BANKACI

SEMA YAVUZ – EM. MALİYECİ

SERAP ZEHAL- ÇEVİRMEN

ŞULE UNCU – EM. TÜBİTAK MEMURU  

DEFNE TAMAR GÜROL- PSİKİYATR

ZEYNEP SES- PEDAGOG

ELİF ESKİN- AVUKAT

IŞIL ÇETİN- ÖĞRETMEN

EYLEM GÖKSU YILDIRIM- ÇOCUK GELİŞİMCİ

HACER ÖZTÜRK- EM. ÖĞRETMEN

GÜL ÖYKÜ ÖZKAN- AVUKAT

Yeni seçilen Genel Yönetim Kurulu ve Denetleme Kurulu Üyeleri Anıtkabir’i ziyaret ederek Ata’mızın huzuruna çıktı.

Facebook
Twitter
WhatsApp