CKD UĞUR MUMCU’YU ANDI

CKD UĞUR MUMCU’YU ANDI

Cumhuriyet Kadınları Derneği, Gazeteci Uğur Mumcu’nun katledildiği evinin önüne yürüyüş düzenledi. CKD Genel Sekreteri Şen Yazgan şunları ifade etti: “Üzerinden 26 yıl geçmesine rağmen kitleler hâlâ bu sokakta ise bu Uğur Mumcu’nun tam bağımsız Türkiye idealine ve Cumhuriyet devrimlerine sımsıkı sahip çıkmasındandır. Sanki bugünleri görerek yazıyordu. Bugün yaşadıklarımız onun bu tespitlerinin ne kadar haklı olduğunu gösteriyor. Uğur Mumcu ‘tarafsız aydın olmaz. Aydın emperyalizme karşı net tavrını koymalıdır’ diyordu. Bizlere vasiyet bıraktı. Bizlere de aydın olmanın sorumluluğunu hatırlattı. Bu yüzden Uğur Mumcu’yu anmak ağlamakla, sızlamakla olmaz. Antiemperyalist ve eylemlilik içinde olmalıyız.” 

Arabasına yerleştirilen bomba ile katledilen Uğur Mumcu, ölümünün 26’ncı yılında da Türkiye’nin dört bir yanında anıldı. Ankara’daki adres Mumcu’nun katledildiği evinin önü oldu… Cumhuriyet Kadınları Derneği (CKD) de Uğur Mumcu’nun evinin önüne bir yürüyüş düzenledi. Yürüyüşe Vatan Partisi, Türkiye Gençlik Birliği ve Ulusal Eğitim Derneği de destek verdi. Vatan Partisi Genel Başkan Danışmanı aynı zamanda Uğur Mumcu’nun ağabeyi Avukat Ceyhan Mumcu’nun yanı sıra Genel Başkan Yardımcıları Tülin Oygür ve Oktay Yıldırım da yürüyüşte yer alan isimler arasındaydı. Yürüyüş boyunca sık sık, “Mumcu’nun katili Amerika”, “Kahrolsun Amerikan emperyalizmi”, “Mustafa Kemal’in askerleriyiz”, “Atatürk gençliği görev başında” ve “Uğur’lar ölmez Atatürk yenilmez” sloganları atıldı. 

‘CKD ve TGB ÖNCÜLÜK GÖREVİNİ YAPIYOR’
Kardeşini CKD ve TGB’lilerle andığı için acısının hafiflediğini belirten ağabey Ceyhan Mumcu şunları dile getirdi: “Devrimlerimizin ve geleceğimizin güvenilir bekçileri TGB ile birlikte Uğur’u anıyoruz. Gerek CKD gerek TGB eylem planlarını, hedeflerini, Atatürk’ün Gençliğe Hitabesi’nden, Nutkundan almıştır. Ağabeyi, avukatı bir uzmanı olarak Uğur Mumcu’nun en sadık, en içten takipçileri CKD ve TGB’dir. Onun için ben bu anmayı onlarla birlikte yapmanın Mumcu’nun ruhunu rahatlatacağını düşünüyorum. Uğur da ‘mücadelemiz boşa gitmemiş’ diyordur. CKD ve TGB ile burada olmak acımı hafifletiyor. CKD ve TGB geleceğe güvenle bakıyor. Uğur’un deyimiyle ‘daha iyi dünya için’ öncülük görevlerini yapıyorlar.” 

‘AYDINLARI TÜRKİYE’YE YÖNELİK SUÇLARA ALET EDEMEZLER’
Uğur Mumcu ve onun gibi gladyo tarafından katledilen aydınlarımızı anarak konuşmasına başlayan Vatan Partisi Ankara İl Başkanı Aykut Diş ise şöyle konuştu: “Muammer Aksoy’u, Bahriye Üçok’u, Ahmet Taner Kışlalı’yı da, Uğur Mumcu ağabeyimizi de katlettiler. Bütün bu eylemlerin ortak bir hedefi vardı. Türkiye’nin Atatürkçülerinin, vatanseverlerini Türkiye’ye yönelik düşmanca planlara ortak etmekti. Bakın, Uğur Mumcu İkinci İsrail planına karşıydı. Uğur Mumcu, Amerikan devletinin Türkiye içindeki operasyonel örgütlenmesi olan FETÖ’ye de, Türk milletinin haysiyetini hedef alan sözde Ermeni soykırımı iddialarına da karşıydı. Uğur ağabey Türk milletinin yanındaydı. Ama Uğur Mumcu’ları hedef alanların çabaları nafiledir. Atatürkçüleri, devrimci aydınları Türkiye’ye yönelik suçlara alet edemezler. Uğur Mumcu’yu öldürebilirler ama onun fikirlerini öldüremezler. O emperyalistlerin yurt içindeki özel eylemcileri avuçlarını yalarlar. Bu ülkenin vatanseverlerini Amerikan uydusu yapamazlar. Bunun için Uğur katledildiği yerde Vatan Partisi olarak söz veriyoruz.” 

‘DEVRİMCİLERİMİZİN BIRAKTIĞI MİRASI KORUYACAĞIZ’
Emperyalizmi Türkiye’den söküp atana dek mücadele edeceklerine yemin eden TGB Genel Başkanı Yıldırım Gençer de şunları söyledi: “Uğur Mumcu, Türkiye’ye ve biz gençlere büyük bir emanet ve sorumluluk yükleyerek aramızdan ayrılmıştır. Nedir o emanet? Atatürk ilke ve devrimlerine sıkı sıkıya bağlı olmaktır, halkçı, cumhuriyetçi, milliyetçi, laik, devletçi ve devrimci olmaktır. Emperyalizme karşı cesaretle ve korkusuzca mücadele etmektir. 
Uğur Mumcu olmak, hayatı amasız ve amansız yaşamaktır. Uğur Mumcuların gözü pektir, yüreği ateşli, kalemi kuvvetli, bilinçleri tazedir. Uğur Mumcuları öldürebilirsiniz ama fikirlerini, düşüncelerini öldüremezsiniz. O fikir, 2001 yılında şehit edilen Gaffar Okkan’da vardır. 1990’da katledilen Bahriye Üçok’ta, Muammer Aksoy’da, Abdi İpekçi’de, Turan Dursun’da vardır. Ve o fikir emperyalizmle mücadelemizde şehit verdiğimiz Ömer Halisdemir’de, Fethi Sekin’de, Şenay Aybüke Yalçın’da vücut bulmuştur. O fikir, anti-emperyalizmdir, saf Atatürkçülüktür. Bugün Uğur Mumcu’nun emanetini gururla taşıyan Türkiye Gençlik Birliği üyeleri olarak; milletimizin gönlü rahat olsun, büyük devrimcilerimizin bıraktığı, Uğur Mumcu ağabeyimizin bıraktığı mirası koruyacağımıza söz veriyoruz. Emperyalizmi bu topraklardan söküp atana dek mücadele edeceğimize ve tam bağımsız Türkiye’yi kurana dek teşkilatlı bir şekilde çalışacağımıza yemin ediyoruz.”

Facebook
Twitter
WhatsApp