İSTİKLAL MARŞIMIZ 98 YAŞINDA

İSTİKLAL MARŞIMIZ 98 YAŞINDA

12 Mart 1921

Birinci İnönü Zaferimiz (9-10 Ocak 1921) yurtta büyük sevinç ve coşku yaratırken aynı zamanda ordumuzun moral gücünün ve orduya güvenin artmasını da sağladı. Yurt içindeki olumlu etkilerinin yanı sıra dış ilişkilerde de önemli sonuçlar getirdi.

20 Ocak 1921′ de Teşkilat-ı esasiye Kanunu (Anayasa) kabul edildi. Böylece devletimizin kuruluş aşamasında önemli bir mesafe daha katedilmiş oldu. Ama artık devlet olmanın gerekleri de yerine getirilmeliydi. Bağımsız bir devletin milli marşının olması gerekir. Bayrak ve milli marş bağımsızlığın sembolüdür. Bunun için TBMM Hükümeti yarışma açtı. Kazanan şaire 500 Lira ödül verilecekti.Büyük ilgi gördü. Ancak yarışmaya sunulan eserlerin hiçbiri milli marş olmaya layık görülmedi. Mehmet Akif ” para ödülü” olduğu için yarışmaya katılmamıştı. Israrlar karşısında bir koşulla yarışmaya katılmayı kabul etti. Kazandığı takdirde 500 Lira ödül ŞEHİT AİLELERİNE verilecekti. Şartı çaresiz kabul edildi.

Halbuki Mehmet Akif para sıkıntısı çekiyordu. O yıl soğuk Ankara kışını paltosuz geçirmişti. Yarışmaya katıldı. 
Hamdullah Suphi Tanrıöver’in okuduğu İSTİKLAL Marşımız çok beğenildi. Şiir, Türk Milletinin bağımsızlık sevdasını güçlü bir şekilde anlatıyor, KORKMA diye başlıyordu.Milletvekilleri tekrar tekrar okunmasını istediler. Ayakta alkışlarla, heyecanla dinlenirken gözyaşlarına hakim olamayanlar vardı. Üç kez okundu. Oy birliği ile milli marşımız olarak kabul edildi. Bu esnada Mehmet Akif mahcubiyetinden meclisteki bu törene katılmamıştı. 
Mehmet Akif; “O artık milletimizin olmuştur. Milletimize ve aziz şehitlerimize ithaf ediyorum” diyerek tüm şiirlerini topladığı Safahat’a , İstiklal Marşımızı koymadı. 
Bayrak ve milli marş bir devletin bağımsızlığının sembolüdür. Rengini şehitlerimizin kanından alan ayyıldızlı bayrağımız ve İstiklal Marşımız bizim en büyük değerimizdir. Milletimizin kutsalıdır, namusudur. Mehmet Akif, hasta yatağında kendisine yöneltilen bir soru üzerine şöyle demiştir “Allah bu millete bir daha İstiklal Marşı yazdırmasın”

Bayrakları bayrak yapan üstündeki kandır
Toprak, uğrunda ölen varsa vatandır.

Cumhuriyet Kadınları Derneği Genel Merkezi

Facebook
Twitter
WhatsApp